Σάββατο 28 Οκτ 2023
ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ  Πικρα μετα την ήττα απο Κολοσσό 69-87
Κολοσσός Ρόδου πάτησε το... γκάζι στο δεύτερο μέρος του αγώνα στην Πάτρα και επικράτησε το Απόλλωνα με 87-69 για την τέταρτη αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Ο Κολοσσός Ρόδου πέρασε από την Πάτρα με εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο, καθώς επικράτησε του Απόλλωνα με 87-69 για την 4η στροφή της Stoiximan Basket League.

Η ομάδα του Κούρο Σεγκούρα έτρεξε ένα επιμέρους 27-8 στο τρίτο δεκάλεπτο και απλοποίησε την κατάσταση χτίζοντας διψήφια διαφορά που ο Απόλλωνας δεν μπόρεσε να ανατρέψει στην τελευταία περίοδο.

Στο 2-2 πλέον ο Κολοσσός, στο 1-3 οι Πατρινοί.

Ο αγώνας
Από ένα δεκάλεπτο μοιράστηκαν οι δύο ομάδες στο πρώτο ημίχρονο. Στην πρώτη περίοδο ο Κολοσσός Ρόδου είχε τον πρώτο λόγο, με την ομάδα του Σεγκούρα να βρίσκει τον τρόπο να συνδεθεί με το καλάθι και να σκοράρει 27 πόντους έναντι 16 των Πατρινών με επιθετικό πλουραλισμό. Στο δεύτερο δεκάλεπτο το σκηνικό άλλαξε με τον Απόλλωνα να κυριαρχεί στο παρκέ με πρωταγωνιστή τον Σταρκς, ο οποίος ήταν ο μοναδικός διψήφιος του πρώτου μέρους. Το επιμέρους της δεύτερης περιόδου ήταν 26-12 και σκορ ημιχρόνου το 42-39.

Η απάντηση των Ροδιτών στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν εντυπωσιακή. Ο Κολοσσός έτρεξε ένα εντυπωσιακό επιμέρους 27-8 κυριαρχόντας απόλυτα στο παρκέ, με τον Απόλλωνα να βλέπει τον Σταρκς να αποχωρεί υποβασταζόμενος από το παρκέ λόγω τραυματισμού. Η ομάδα του Κούρο Σεγκούρα ανέπτυξε διαφορά 16 πόντων και ξεκίνησε από θέση ισχύος το τέταρτο δεκάλεπτο (50-66). Στην τελευταία περίοδο οι Πατρινοί δεν κατάφεραν να επιστρέψουν στην διεκδίκηση του ματς και οι Ροδίτες πήραν την δεύτερη νίκη τους στο πρωτάθλημα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τηγάνης, Λόρτος, Χριστινάκης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-27, 42-39, 50-66, 69-87

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Την επόμενη αγωνιστική ο Απόλλωνας πηγαίνει στο ΟΑΚΑ για το ματς με τον Παναθηναϊκό (6/11, 20:15), ενώ ο Κολοσσός υποδέχεται τον Άρη στην Ρόδο (4/11, 18:00).