Δευτέρα 11 Οκτ 2021
ΑΠΟΛΛΩΝ  OSCAR Αρνητικόρεκόρ η 4η περίοδος
Αρνητικό ρεκόρ σίγουρα ήταν οι 4 μόλις πόντοι του Απόλλωνα στην τελευταία περίοδο (2 από Κόουλμαν και 2 από Τσαλμπούρη), διάστημα στο οποίο είχε «πελαγώσει» στο παρκέ από την επιθετική άμυνα των γηπεδούχων και την απουσία καθαρού μυαλού, με αποτέλεσμα ο όχι ιδιαίτερα εντυπωσιακός -αλλά πιο έμπειρος- Κολοσσός να γυρίσει «τούμπα» το ματς φθάνοντας στην πρώτη φετινή νίκη του.
Κι όμως η πρώτη περίοδος ήταν πολύ καλή για την πατρινή ομάδα.

Ξεκίνησε στα πρώτα 5’ με 3/4τρ., είχε 0 λάθη κι όπως και με τον Ιωνικό ήταν εξαιρετικά παραγωγική, με τον Ντέιβις μεγάλο πρωταγωνιστή που στο διάστημα αυτό σημείωσε τους 10 από τους 13 συνολικά πόντους του.

Αλλά ότι έχτιζε με κόπο και ιδρώτα ο Απόλλωνας για 30’ το «γκρέμισε» στην τελευταία περίοδο.

Έκανε 8’ για να σκοράρει (!) μια και το πρώτο καλάθι στο διάστημα αυτό ήρθε με δίποντο του Τσαλμπούρη στο 38’ και σε συνδυασμό με το 8-0 των γηπεδούχων η διαφορά εκτοξεύθηκε και μάλιστα με τον πλέον χειρότερο τρόπο όπως μαρτυράει το τελικό +17 (73-56) υπέρ των νησιωτών.