Σάββατο 26 Μάρ 2022
ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ Ροπαλιά απο τον Γηραι'ο στν β παράταση 89-95!!!
Στο παιχνίδι των δύο παρατάσεων και των έντονων συγκινήσεων, ο Ηρακλής πήρε με διαιτητικό " σπρωξιμο" το διπλό  απέναντι στον Απόλλωνα Πάτρας (95-89) και χαμογέλασε για πρώτη φορά μετά από τρεις μήνες. "Φούντωσε" η μάχη της παραμονής στη Stoiximan Basket League.

Μετά από τρεις μήνες και επτά διαδοχικές ήττες, ο Ηρακλής πανηγύρισε μια νίκη! Η ομάδα του Κώστα Μέξα δεν πτοήθηκε από το γεγονός πως είδε τον Απόλλωνα Πάτρας να ισοφαρίζει δις στο φινάλε της κανονικής διάρκειας και της πρώτης παράτασης, είχε περισσότερες επιλογές στην επίθεση και κατέκτησε το ροζ φύλλο αγώνα (95-89), χαμογελώντας για πρώτη φορά μέσα στο 2022. Από την άλλη, οι μελανόλευκοι έχασαν την ευκαιρία να "καθαρίσουν" επί της ουσίας με την εξασφάλιση της παραμονής, δεδομένου ότι διατηρήθηκαν κοντά στη διακεκαυμένη ζώνη.

Ο Ηρακλής δεν μπόρεσε όμως να χαρεί τη νίκη όσο θα ήθελε, δεδομένου ότι ο Τόνι Ρότεν αποχώρησε τραυματίας από την αναμέτρηση στα 4'47'' για το τέλος της πρώτης παράτασης.

Ο ΚεΣον Γουντς (21 πόντοι) και ο Τζαμάρ Έιμπραμς (21 πόντοι) ήταν αυτοί που ηγήθηκαν επιθετικά για τον Ηρακλή, ο οποίος πήρε τους 77 από τους 95 πόντους του από τέσσερις παίκτες. Από την άλλη βέβαια, δεν πλήρωσε το γεγονός πως έχασε κατά κράτος τη μάχη των ριμπάουντ (39 έναντι 51).

Την ίδια ώρα, ο Απόλλωνας Πάτρας είχε σε κακό βράδυ τον Νίκο Δίπλαρο (6 πόντοι με 2/13 σουτ), περιμένοντας τα πάντα από τον Γιώργο Τσαλμπούρη (28 πόντοι), τον Τρε ΜακΛιν (14 πόντοι, 17 ριμπάουντ), τον Ελάιτζα Μήτρου - Λονγκ (20 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ) και τον Τζέρελ Σίμονς (17 πόντοι).

Ο αγώνας
Ο Ηρακλής μπήκε στο παρκέ αποφασισμένος να αποκτήσει από νωρίς τον πρώτο λόγο για τη νίκη. Με 6/7 σουτ και 1/1 βολή, οι παίκτες του Κώστα Μέξα έφτασαν πολύ γρήγορα στο +12 (2-14 στο 4'), υποχρεώνοντας τον Νίκο Βετούλα να καλέσει τάιμ άουτ. Οι κινήσεις που έκανε ο προπονητής των γηπεδούχων από τον πάγκο αποδείχθηκαν αρκετές για να περιοριστεί η "αιμορραγία" του Απόλλωνα Πάτρας, ο οποίος σταδιακά βρήκε τον τρόπο να προβληματίσει την αντίπαλη άμυνα. Ο βασικότερος λόγος είχε να κάνει με την δράση του Γιώργου Τσαλμπούρη (12 πόντοι στο ημίχρονο), ο οποίος έκανε τη διαφορά μέχρι το -6 (27-33) των μελανόλευκων στην ανάπαυλα.

Ο Ηρακλής ξεκίνησε την τρίτη περίοδο με τρόπο που το έκανε στην πρώτη. Στηρίχθηκε στο περιφερειακό σουτ και βρέθηκε μέχρι το +9 (42-51 στο 27'), διάστημα στο οποίο μετρούσε 3/4 τρίποντα στο δεκάλεπτο -την ίδια ώρα ο Απόλλωνας Πάτρας είχε 0/5 σουτ από την περιφέρεια. Ξανά όμως, οι μελανόλευκοι έμειναν όρθιοι. Ξανά χάρη στον Γιώργο Τσαλμπούρη, που έκανε ό,τι περνούσε από το χέρι του (49-53 στο 30').

Όσο κυλούσε η ώρα, η κούραση αποτυπωνόταν στα άσχημα ποσοστά των δύο ομάδων. Οι μεν συνέχιζαν να είναι ασυνεπείς από την περιφέρεια, οι δε έβλεπαν τις επιθετικές απειλές να περιορίζονται σε δύο πρόσωπα (κατά βάση τον Άντονι Ρότεν και τον Μπράντον Γκάρετ). Η ουσία βέβαια ήταν πως ο Ηρακλής διατηρούνταν σε θέση οδηγού -με νύχια και με δόντια- μέχρι την τελική ευθεία της αναμέτρησης.

Η χαμένη βολή του Τζαμάρ Έιμπραμς στα 5.7'' για το τέλος έδωσε όμως την ευκαιρία στον Γιώργο Τσαλμπούρη να βρει ένα σουτ για την παράταση. Ο αριστερόχειρας ψηλός το έβαλε με τη λήξη του χρόνου και οδήγησε την αναμέτρηση στο έξτρα πεντάλεπτο (67-67 κ.α.).

Στην (πρώτη) παράταση, επαναλήφθηκε το ίδιο σκηνικό. Ο Ηρακλής είχε μικρό προβάδισμα χάρη σε τρίποντα που βρήκε από τον Κεσόν Γουντς, μια χαμένη βολή λίγο πριν από το φινάλε αποδείχθηκε όμως (ξανά) μοιραία. Ο Δημήτρης Σταμάτης πήγε στην γραμμή, έχασε όμως μία κι οι γηπεδούχοι πρόλαβαν για ακόμη μια φορά να σκοράρουν αμέσως μετά, με τον Τρε ΜακΛιν να οδηγεί σε δεύτερη παράταση.

Με την τρίτη, ο Ηρακλής έφτασε στη νίκη αφού αυτή τη φορά δεν έχασε βολές και δεν έδωσε δικαιώματα για να αμφισβητηθεί η υπεροχή του.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουρσανίδης Γ. - Πιτσίλκας - Τσιμπούρης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-22, 27-33, 49-53, 67-67κ.α., 80-80α' παρ., 89-95β' παρ..

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Βετούλας): Τσαλμπούρης 28 (5/8 δίποντα, 4/14 τρίποντα, 6/7 βολές, 6 ριμπάουντ), Δίπλαρος 6 (2/13 σουτ, 4 ασίστ), ΜακΛιν 14 (0/7 τρίποντα, 17 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ντέιβις 2 (1/6 σουτ), Μήτρου - Λονγκ 20 (8/11 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μπόγρης 2, Τσιακμάς, Σίμονς 17 (2), ΜακΛάφλιν.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Μέξας): Γουντς 21 (4/7 τρίποντα), Σταμάτης 5 (0/4 τρίποντα, 6 ασίστ), Ρότεν 17 (7/14 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 3/6 βολές), Γκάρετ 18 (6/9 δίποντα, 6/8 βολές, 9 ριμπάουντ), Έιμπραμς 21 (1/3 δίποντα, 6/9 τρίποντα, 1/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Σκορδίλης 6 (6 ριμπάουντ), Χένρι (0/3 σουτ), Ντολεζάι 1, Παπαδάκης 6 (0/5 σουτ, 6/ βολές).

Ομαδικά στατιστικά - Απόλλωνας Πάτρας: 26/41 δίποντα, 6/39 τρίποντα, 19/23 βολές, 51 ριμπάουντ (36 αμυντικά + 15 επιθετικά), 13 ασίστ, 16 λάθη, 5 κλεψίματα, 1 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά - Ηρακλής: 20/44 δίποντα, 10/25 τρίποντα, 25/36 βολές, 39 ριμπάουντ (31 αμυντικά + 8 επιθετικά), 16 ασίστ, 12 κλεψίματα, 7 λάθη, 4 μπλοκ.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Την επόμενη βδομάδα ο Απόλλωνας Πάτρας έχει ρεπό, ενώ ο Ηρακλής δίνει κρίσιμο εντός έδρας παιχνίδι με αντίπαλο τον Άρη (2/4, 20:00).