Σάββατο 22 Δεκ 2018
Ο Απόλλων με ψυχή και πάθος νίκησε το Μαρούσι και ανάσανε
Ο Απόλλων με ψυχή και πάθος νίκησε το Μαρούσι και ανάσανεΟ Απόλλων με ψυχή και πάθος νίκησε το Μαρούσι και ανάσανε

Παίζοντας με πάθος και ψυχή η ομάδα του Απόλλωνα Πατρών νίκησε εντός έδρας με 65-57 το Μαρούσι για την  11η αγωνιστική της Α2 Εθνικής και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα.

Στο πρώτο ημίχρονο μεγάλο ρόλο έπαιξαν οι άμυνες των δυο ομάδων,  ο Απόλλων ήταν αυτός που έκανε την καλύτερη δουλειά αφού είχε κλείσει τους διαδρόμους και αυτό δυσκόλεψε το Μαρούσι να σκοράρει πολύ δύσκολα  όμως και η Πατρινή ομάδα δεν μπορούσε να βρει εύκολα το δρόμο προς το καλάθι  και έτσι το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 30-22. Στο β΄ ημίχρονο το Μαρούσι εφάρμοσε ζώνη  και αυτό  ανάγκασε τον Απόλλων να έχει προβλήματα στην επίθεση  και το ματς αν γίνει ντέρμπι αλλά οι μελανόλευκοι είχαν κρατήσει μια μικρή διάφορά 8-10 πόντων.

Οι φιλοξενούμενοι έκανα την τελική τους αντεπίθεση στο τελευταίο 10λεπτό, μείωσαν σε 52-48 στο 35΄ και 57-53 στο 38΄ αλλά μέχρι εκεί αφού ο Απόλλων έδειξε ψυχραιμία, και πετυχαίνοντας τις βοές έφτασε στη σημαντική νίκη με  65-57.

Τα 10λεπτα: 16-8, 30-28, 48-38, 65-57.