Τετάρτη 07 Φεβ 2018
Βέντσπιλς – ΠΑΟΚ 59-80

Στα πλέι όφ του Basketball Champions League προκρίθηκε ο ΠΑΟΚ που επικράτησε με 80-59 της Βέντσπιλς στη Λετονία τερματίζοντας στην 3η θέση του ομίλου. Οι Θεσσαλονικείς ήταν ανώτεροι, είχαν σωστό προσανατολισμός την επίθεση και διάθεση στην άμυνα και κατάφεραν όπως και πέρσι στη Λετονία επί του ίδιου αντιπάλου να «σφραγίσουν» την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε πάρα πολύ καλά το παιχνίδι με πολύ καλή άμυνα και σωστές επιλογές στην επίθεση, έχοντας και τον έλεγχο του ρυθμού. Οι Λετονοί ήταν άστοχοι με προβλήματά στην άμυνά τους και χωρίς συγκέντρωση. Ετσι λοιπόν οι Θεσσαλονικείς προηγήθηκαν με 15-7 στο 4’ και στο 13’ με τρίποντο του Ζάρα πήραν διαφορά 14 πόντων (33-19).

Οι γηπεδούχοι με κάποια σουτ τριών πόντων εκμεταλλεύτηκαν ένα διάστημα χαλάρωσης των παικτών του Παπαθεοδώρου και με τον Φριμάνις κατάφεραν να μειώσουν στους δέκα πόντους (46-36) σκορ με το οποίο οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο.

Οι γηπεδούχοι αιφνιδίασαν τους θεσσαλονικείς στο ξεκίνημα του β μέρους και με επιμέρους σκορ 11-3 μείωσαν σε 49-47 στο 24. Ο Ουμπίλα ήταν εκείνος που έκανε τη μεγαλύτερη «ζημιά» στην άμυνα του ΠΑΟΚ, ο οποίος ωστόσο έκανε την αντεπίθεσή του.

Με τον Κρουμπάλι από θέση σέντερ και τον Μαργαρίτη να είναι εύστοχοι στις προσπάθειές τους και την άμυνα στην περιφέρεια να γίνεται πιο αποτελεσματική, η ομάδα του Παπαθεοδώρου πάτησε το γκάζι και προηγήθηκε με 15 πόντους διαφορά (69-54 στο 31’).

Το χαμηλό σχήμα ου ΠΑΟΚ προκάλεσε μεγάλα προβλήματα στην επιθετική λειτουργία της Βέντσπιλς , η οποία έμεινε «εγκλωβισμένη» και αδυνατούσε να απειλήσει το αντίπαλο καλάθι.

Ετσι οι Θεσσαλονικείς με τον Τζόουνς και τον Γκος να εκμεταλλεύονται τα κενά στην άμυνα των γηπεδούχων έφτασαν τη διαφορά στους 20 πόντους (79-59 στο 39’) για να πάρουν τη νίκη με το τελικό 80-59 και μαζί την πρόκριση. Οι Λετονοί έβαλαν σε όλο το τέταρτο δεκάλεπτο μόλις 5 πόντους!

Τα δεκάλεπτα: 19-23, 36-46, 54-67, 59-80