Δευτέρα 19 Φεβ 2018
Νίκη για Λεμπρόν, βγήκε και MVP

Στις λεπτομέρειες κρίθηκε το NBA All Star Game, που έλαβε χώρα στο Λος Άντζελες, με την Team Lebron να επικρατεί με 148-145 της Team Steph.

Έπεσαν… κορμιά στο «Staples Center», με αμφότερες τις ομάδες να διεκδικούν μέχρι τέλους τη νίκη, λες και ήταν κανονικός αγώνας! Ο Λεμπρόν Τζέιμς αναδείχθηκε πολυτιμότερος παίκτης έχοντας 29 πόντους, 10 ριμπάουντ, οκτώ ασίστ κι ένα κλέψιμο, ενώ 19π. με έξι ριμπάουντ, πέντε ασίστ, τρία κλεψίματα κι ένα κόψιμο είχε ο Κέβιν Ντουράντ και 16π. με πέντε ριμπάουντ, τέσσερις ασίστ κι ένα κλέψιμο ο Πολ Τζορτζ. Ο Κάιρι Ίρβινγκ δεν τα πήγε άσχημα, με 13π., εννέα ασίστ, εφτά ριμπάουντ κι ένα κλέψιμο, όπως και ο Ράσελ Ουέστμπρουκ με 11π., οκτώ ριμπάουντ και ισάριθμες ασίστ.

Ο Στεφ Κάρι έμεινε στους 11π., μαζί με έξι ριμπάουντ, πέντε ασίστ κι ένα κλέψιμο, με το Γιάννη Αντετοκούνμπο να έχει 16π. με εφτά ριμπάουντ και δύο ασίστ, τον Ντε Μαρ Ντε Ροζάν 21π., έξι ριμπάουντ, δύο ασίστ και ισάριθμα κλεψίματα, τον Τζόελ Έμπιντ 19π. με οκτώ ριμπάουντ, δύο κοψίματα, ένα κλέψιμο και άλλη μία ασίστ, ενώ 17π. με δέκα ριμπάουντ είχε ο Καρλ-Άντονι Τάουνς και 21π. ο Νταμιάν Λίλαρντ. Δεν αγωνίστηκε ούτε λεπτό ο Τζίμι Μπάτλερ, που ζήτησε να ξεκουραστεί και φυσικά η επιθυμία του έγινε πραγματικότητα.

Η ομάδα του Λεμπρόν Τζέιμς, με τον ίδιο να σκοράρει, πέρασε μπροστά με 146-145 34.5’’ πριν από το φινάλε και ο Ουέστμπρουκ με λέι απ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα ύστερα από λάθος του Ντε Ροζάν. Στην τελευταία επίθεση η ομάδα του Στεφ Κάρι δεν κατάφερε να σκοράρει κι έτσι η νίκη έμεινε στην Team Lebron, με το «βασιλιά» να αναδεικνύεται και MVP του αγώνα.