Τρίτη 05 Μάρ 2019
«Αφεντικό» για την πρόκριση η ΑΕΚ!

Μεγάλη νίκη για την Ένωση με 84-75 επί του ΠΑΟΚ μέσα στην Πυλαία και σαφές προβάδισμα για την παρουσία της στους 8 του Τσάμπιονς Λιγκ μπάσκετ * Οι «κιτρινόμαυροι» είχαν φτάσει την διαφορά μέχρι και 20 πόντους!

Σε ένα κατάμεστο Παλατάκι ο ΠΑΟΚ φιλοξένησε την ΑΕΚ την Τρίτη (5/3). Οι δύο «Δικέφαλοι» συγκρούστηκαν για τον πρώτο αγώνα της σειράς στα  πλέι οφ του Τσάμπιονς Λιγκ μπάσκετ. Οι φιλοξενούμενοι σάρωσαν την ομάδα του Παπαθεοδώρου με 84-75 και είναι το ξεκάθαρο φαβορί για πρόκριση στους 8 της διοργάνωσης.

Στο 1ο ημίχρονο και συγκεκριμένα το πρώτο δεκάλεπτο έλεγε ΑΕΚ, όλα πήγαιναν βάση σχεδίου τόσο στην άμυνα που ήταν εξαιρετική όσο και στην επίθεση όπου έβγαζε φωτιές με επιμέρους σκορ 11-30. Με την έναρξη του 2ου δεκαλέπτου οι ρόλοι αντιστράφηκαν. Ο ΠΑΟΚ μπήκε πολύ δυναμικά και με πάθος βάζοντας πολύ δύσκολα στην Ένωση που αιφνιδιάστηκε και υπέπεσε σε πολλά λάθη και άστοχες ευκαιρίες. Ο Δικέφαλος του Βορρά κατάφερε να πετύχει 25 πόντους και να μειώσει την διαφορά στους 9 (36-45).

Η ομάδα του Λούκα Μπάνκι στο δεύτερο ημίχρονο ξανά πήρε τα ηνία και μέχρι το τέλος δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον μαχητικό μεν αλλά κακό ΠΑΟΚ. Με την διαφορά να φτάνει και στην τιμή του +20 οι φιλοξενούμενοι απέδειξαν επάξια ότι είναι οι περσινοί κάτοχοι του τίτλου και φαβορί και του φετινού. Με αυτή αυτή την διαφορά των +9 τους δίνεται ξεκάθαρο προβάδισμα για την πρόκριση.

Το παιχνίδι ήταν γεμάτο από μεγάλες εμφανίσεις και από τις δύο πλευρές του γηπέδου, ο MVP της αναμέτρησης όμως δεν μπορεί να είναι άλλος από τον Βινς Χάντερ. 20 πόντοι με απίστευτη ευστοχία και 12 ριμπάουντ να πλαισιώνουν αυτό το εμφατικό double-double. Από την άλλη πλευρά ο Αντώνης Κόνιαρη βγήκε μπροστά και ξεχώρισε για τους Θεσσαλονικείς με 18 πόντους και ένα μπάζερ μπίτερ τριών πόντων που δίνει ελπίδες στην ομάδα του.

Σπουδαία ατμόσφαιρα και πολύ έντονο παιχνίδι, δύο στοιχεία που προμηνύουν μια πολύ σκληρή και ενδιαφέρουσα ρεβάνς την Τετάρτη (13/3).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-30, 36-45, 46-65, 75-86

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Τζέφερσον 12 (4/5 δίποντα, 4/5 βολές), Κόνιαρης 18 (2/4 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 2/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μαργαρίτης 7 (1), Τέπιτς 15 (3/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Ζάρας 3 (1), Χρυσικόπουλος 4, Γκάρετ 6 (8 ριμπάουντ), Γκος 6 (2/9 σουτ), Χάτσερ 4 (1/9 σουτ)

ΑΕΚ (Μπάνκι): Γκρίφιν 13 (4/4 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 3 ασίστ), Χάντερ 20 (10/13 δίποντα, 12 ριμπάουντ), Λαρεντζάκης 4, Ματσιούλις 9 (3/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Θίοντορ 8 (3/9 σουτ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα), Γιαννόπουλος, Τζέιμς, Μωραΐτης, Σάκοτα 16 (2/2 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 3/3 βολές), Σαντ-Ρος 14 (4/5 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ)