Τετάρτη 03 Απρ 2019
Πικρή νίκη για την ΑΕΚ

Η Ένωση επικράτησε με 69-67 της Μπάμπεργκ, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό για να της χαρίσει την πρόκριση στο Φάιναλ-4 του Τσάμπιονς Λιγκ στο μπάσκετ

Έκανε ό,τι μπορούσε… Η ΑΕΚ τα έδωσε όλα κόντρα στη Μπάμπεργκ την Τετάρτη (3/4), την κέρδισε με 69-67 στο ΟΑΚΑ ωστόσο δεν πανηγύρισε.

Και αυτό διότι η Ένωση δεν κάλυψε τη διαφορά των τεσσάρων πόντων που είχε ηττηθεί στο πρώτο ματς στη Γερμανία και αποκλείστηκε από το Φάιναλ-4 του Τσάμπιονς Λιγκ στο μπάσκετ.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι σε όλη τη διάρκειά του. Ο «πληγωμένος» από τους τραυματισμούς «Δικέφαλος» τα έδωσε όλα ωστόσο λογάριαζε χωρίς τους Ράις και Τέιλορ που ήταν καθοριστικοί για τους Γερμανούς.

Η ΑΕΚ μπήκε καλύτερα στο παρκέ στο ξεκίνημα του αγώνα και προηγήθηκε με 9-4. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και κατάφεραν να περάσουν μπροστά (16-17) ωστόσο η Ένωση με ένα μικρό σερί έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενη με (20-17).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Μπάνκι ξέφυγαν στο +6 (30-24) αλλά και πάλι η Μπάμπεργκ βρήκε απαντήσεις μειώνοντας σε 36-32 το οποίο ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Στην τέταρτη περίοδο, οι διαφορές παρέμεναν λεπτές, με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ και την Ένωση να προηγείται στο τέλος της με 54-49.

Στο τελευταό και καθοριστικό δεκάλεπτο, η ΑΕΚ βρέθηκε να προηγείται με 63-51 αλλά ο Τέιλορ με τρία συνεχόμενα τρίποντα, μείωσε σε 65-60. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι ήταν νευρικοί, δίνοντας την ευκαιρία στην ομάδα του Περέγκο να μειώσει σε 69-67 με ένα δύσκολο σουτ του Ράις. Στην τελευταία επίθεση, ο Λαρεντζάκης δεν κατάφερε να σκοράρει και να στείλει το ματς στην παράταση και έτσι η πρόκριση πήγε σε γερμανικά χέρια.

Τα δεκάλεπτα:20-17, 36-32, 54-49, 69-67

ΑΕΚ(Μπάνκι): Τζέιμς 12 (1), Σάκοτα 9 (4/11 σουτ), Λαρεντζάκης 10 (3/11 σουτ, 6 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Μωραΐτης, Θίοντορ 9 (4/13 σουτ, 7 ασίστ), Σαντ-Ρος (0/6 σουτ, 7 ριμπάουντ), Γκρίφιν 5 (1), Γιαννόπουλος 5 (1), Χάντερ 19 (7/12 δίποντα, 11 ριμπάουντ).

ΜΠΑΜΠΕΡΓΚ(Περέγκο): Χάρις 8 (7 ριμπάουντ), Ράις 25 (6/9 δίποντα, 4/13 τρίποντα, 5 ασίστ), Ρούμπιτ 5, Σμιντ, Στάκι, Αλεξάντερ 8 (9 ριμπάουντ), Χέκμαν, Χίκμαν 4, Ολίντε, Τέιλορ 11 (3), Ζήσης 2.