Κυριακή 21 Ιαν 2024
national league  2Τρίτη συνεχόμνενη ηίκη για την Α.ΕΓλαύκου  .Εσπερου ΑΟΠΑ
Την 3η συνεχόμενη νίκη της πέτυχε η Α.Ε. Γλαύκου Έσπερου ΑΟΠΑ Πάτρας, που πέρασε εύκολα με 102-47 από τα Γιάννενα και συνεχίζει αήττητη μέσα στο 2024. Η ομάδα του Πέταρ Πέτροβιτς, παρά τις απουσίες των Τζίμη και Καραλή, ήταν ανώτερη σε όλο το παιχνίδι και ειδικά στην επανάληψη επέβαλε απόλυτα το ρυθμό της και πήρε μεγάλες διαφορές για να φτάσει στην κατοστάρα και το +55 με το τελικό 102-47.

Γ΄Εθνική: Τρίτη σερί νίκη για την ΑΕ Γλαύκου/ΕσπέρουΗ ομάδα της Πάτρας με την νίκη της αυτή ανέβηκε στο 7-5 και ισοβαθμεί με την Δόξα Πύρρου Άρτας και τους Γαργαλιάνους στην 3η θέση του 1ου Ομίλου της NL2. Το ενδιαφέρον, πλέον, για την Ένωση στρέφεται, στην ερχόμενη Κυριακή 28 Ιανουαρίου, που θα υποδεχθεί τον Ιόνιο ΑΣ, με στόχο την 4η συνεχόμενη νίκη της (17:00), ενώ, νωρίτερα θα κόψει την πρωτοχρονιάτικη πίτα στο ανακαινισμένο σπίτι της (12:00).Γ΄Εθνική: Τρίτη σερί νίκη για την ΑΕ Γλαύκου/ΕσπέρουΟι 2 ομάδες ήταν νευρικές και άστοχες στο ξεκίνημα του παιχνιδιού, με τους γηπεδούχους να σκοράρουν μόνο με βολές και τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν να εξαργυρώσουν την υπεροπλία τους κάτω από το καλάθι (3-9 στο 5΄), αλλά κάποια κλεψίματα και κάποια μακρινά σουτ βοήθησαν την Ένωση να κλείσει την 1η περίοδο στο +10 (13-23).Γ΄Εθνική: Τρίτη σερί νίκη για την ΑΕ Γλαύκου/ΕσπέρουΣτο ίδιο μοτίβο κύλησε και το 2ο δεκάλεπτο με το παιχνίδι να είναι γρήγορο, αλλά αρκετά μέτριο, με αστοχία και λάθη και από τις 2 ομάδες (17-25 στο 13΄ και 23-29 στο 16΄), με τους Πατρινούς να κλείνουν καλύτερα το ημίχρονο και να πηγαίνουν στην ανάπαυλα με προβάδισμα 14 πόντων (30-44).Γ΄Εθνική: Τρίτη σερί νίκη για την ΑΕ Γλαύκου/ΕσπέρουΗ Ένωση εμφανίστηκε πιο αποτελεσματική στην επανάληψη και στις 2 πλευρές του παρκέ και έλεγξε απόλυτα το παιχνίδι, ανεβάζοντας σταδιακά τη διαφορά (32-47 στο 23΄, 37-55 στο 26΄ και 39-70 στο 30΄), με αποτέλεσμα η τελευταία περίοδος να έχει ουσιαστικά διαδικαστικό χαρακτήρα, με την διαφορά να εκτοξεύεται στο +55 και την ομάδα της Πάτρας να πετυχαίνει την 1η κατοστάρα της Ιστοορίας της.Γ΄Εθνική: Τρίτη σερί νίκη για την ΑΕ Γλαύκου/ΕσπέρουΑΕ ΓΛΑΥΚΟΥ ΕΣΠΕΡΟΥ vs Α.Γ.Σ. ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ 47 – 102 (Τελικό).Τα δεκάλεπτα: 13-23, 30-44 (ημιχ.), 39-70, 47-102.
Α.Γ.Σ. ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ (Ασπρούδης): Τασουλής 13, Ματσάγγας 7 (1), Τσόλης Ν. 7 (1), Θεοδωρόπουλος 9, Τσόλης Γ. 3 (1), Πετρίδης 2, Τουλιάς, Μαγκλάρας 6, Μακρής, Κοντός, Παδιος.ΑΕ ΓΛΑΥΚΟΥ-ΕΣΠΕΡΟΥ ΑΟΠΑ ΠΑΤΡΑΣ (Πέτροβιτς): Κουνάδης, Στάθης 2, Δενδής 4, Ρουμελιώτης 10, Μαράντης 14 (2), Πανόπουλος 15 (2), Αργυρόπουλος 1, Κούτρας 14 (4), Μπόγρης 13 (1), Μπαρδάκας 15 (3), Σερέτης 6, Κρέμιτς 8.
Γ΄Εθνική: Τρίτη σερί νίκη για την ΑΕ Γλαύκου/Εσπέρου 16
Γ΄Εθνική: Τρίτη σερί νίκη για την ΑΕ Γλαύκου/Εσπέρου.Η ΑΤΖΕΝΤΑ ΤΗΣ 12ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ1. Προμηθέας 2014 10-2 221. Αχαγιά 82 10-2 223. ΑΕ Δόξα Πύρρου Άρτας 7-5 193. ΓΣ Γαργαλιάνων 7-5 193. ΑΕ Γλαύκου Έσπερου. 7-5 196. ΑΟ Αργοναύτης Νέας Κίου 6-6 186. ΑΟ Αστέρας Τεμένης. 6-6 186. Ιόνιος ΑΣ 6-6 189. Ιωάννινα ΣΚ 5-7 179. Παναχαϊκή ΓΕ 5-7 1711. ΚΑΕ Παραμυθιάς 3-9 1512. ΑΓΣ Ιωαννίνων 0-12 12
ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ Γ.Ε.vsΑΣΤΕΡΑ ΤΕΜΕΝΗΣ72 – 61ΑΓΣ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝvsΑΕ ΓΛΑΥΚΟΥ ΕΣΠΕΡΟΥ47 – 102ΙΟΝΙΟΣ ΑΣvsΓΣ ΓΑΡΓΑΛΙΑΝΩΝ79 – 69ΚΑΕ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑΣvsΑΡΓΟΝΑΥΤΗΣ Ν. ΚΙΟΥ73 – 64ΑΧΑΓΙΑ 82vsΙΩΑΝΝΙΝΑ ΣΚ78 – 70ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ 2014vsΔΟΞΑ ΠΥΡΡΟΥ ΑΡΤΑΣ92 – 54