Δευτέρα 09 Δεκ 2019
Γ ΕΘΝΙΚΗ ΜΠΑΣΚΕΤ:  Μεγάλες νίκες  ΠΓΕ Γλαύκος , Αχαγιά  82
Σε ένα παιχνίδι-θρίλερ που επιβεβαίωσε τον χαρακτηρισμό ντέρμπι, ο ΑΟΠΦ επικράτησε του ΝΕΟΛ στη παράταση και πήρε σημαντικό ροζ φύλλο αγώνα για την μάχη της ανόδου,
Σε ντέρμπι με όλη της σημασίας εξελίχθηκε το παιχνίδι στο «Σ.Μπεφόν» καθώς ο ΑΟΠΦ επικράτησε του ΝΕΟΛ με 67-65 στη παράταση και έκανε πολύ σημαντικό βήμα στη.. μάχη ανόδου.

Ο Γλαύκος κατάφερε να φύγει από την Τρίπολη καθώς επικράτησε των Δρομέων με 64-73 και επέστρεψε στα θετικά αποτέλεσματα. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο ημίχρονο(34-27), όμως η ομάδα της Πάτρας αντέδρασε στο δεύτερο μέρος και πήρε προβάδισμα στο τέλος της 3ης περιόδου(52-54) παίρνοντας εν τέλει τη νίκη. Ο ΚΑΟ Κορίνθου ήταν εξαιρετικός στη Κηφισιά και με την εκπληκτική του άμυνα κράτησε χαμηλά στο σκορ την Αθηναϊκή ομάδα επικρατώντας με 68-75 και μένοντας στην κορυφή μαζί με τον ΑΟΠΦ Ο Η Παναχαϊκή έδειξε τα...δόντια της στην Πάτρα επικρατώντας του Κορωπίου με 75-59 με το Κορωπί να «παγιδεύεται» στην τρομερή άμυνα των Πατρινών και να δέχεται την 2η ήττα στο φετινό πρωτάθλημα.

Ο Ηλυσιακός έμεινε στο κυνήγι των πρωτοπόρων καθώς επικράτησε του Χαλανδρίου με 74-63 στη παράταση. Ο Παράλληλα, η Αχαγιά βύθισε ακόμη περισσότερο την Ακράτα καθώς επικράτησε με 67-57 στην έδρα της. ΗΤέλος, ο Άρης Νίκαιας έδειξε την δυναμική της έδρας του φτάνοντας σε μία άνετη νίκη επί της Ερμιονίδας με 94-66.