Παρασκευή 15 Σεπ 2017
Δόξα Λευκάδας: Καλή παρά την ήττα(62-65 από Κόροιβο Αμαλιάδας) η Δόξα Λευκάδας

Θετικά δείγματα γραφής έδειξε η Δόξα Λευκάδας στην εντός έδρας φιλική ήττα από τον Κόροιβο Αμαλιάδας, με σκορ 62-65, το οποίο διαμορφώθηκε στο τέλος του παιχνιδιού. Η ομάδα του Λευτέρη Χατζηκυριακίδη, παρατάχθηκε με 3 βασικές απουσίες, ενώ ο Ντίνος Καλαμπάκος, είχε τους 5 Αμερικάνους στην 12άδα του.

Πιο συγκεκριμένα, εκτός του φιλικού ήταν οι Κελεσίδης, Αγγελόπουλος και Τζόλος, που είναι τραυματίες και το τελευτάιο διάστημα δεν πέρνουν μέρος ούτε στις προπονήσεις.

Η ομάδα της Λευκάδας ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι και προηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο με σκορ 25-14, ενώ μέχρι το ημίχρονο η Αμαλιάδα πέρασε και μπροστά στο σκορ με 35-36. Το τρίτο δεκάλεπτο, ήταν το καλύτερο για την ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου, που πήρε διαφορά 1 πόντων, 46-58. Ενώ, στο τελευταίο δεκάλεπτο, με ένα zone press από πλευράς γηπεδούχων, η διαφορά μειώθηκε και με τρίποντο του Καλαμπάκα ισοφάρισαν 62-62 ένα λεπτό πριν το τέλος. Όμως οι φιλοξενούμενοι είχαν τη δική τους απάντησει έξω από τα 6.75 και πηραν τη φιλική νίκη με 65-62.

Τα δεκάλεπτα: 25-14, 35-36, 46-58, 62-65