Πέμπτη 31 Αύγ 2017
Party στο σπίτι τους οι Φινλανδοί, νίκησαν τη Γαλλία στην παράταση

Τρομερά ψυχωμένοι οι Φινλανδοί, άντεξαν την πίεση των Γάλλων και τους νίκησαν (86-84) στην παράταση ενός συγκλονιστικού αγώνα για το Eurobasket 2017.

Ο Αντουάν Ντιότ έμεινε εκτός αγώνα. Ο Κεβίν Σεραφέν έπαιξε μόλις τέσσερα λεπτά. Οι Πάρκερ, Γκομπέρ, Μαχίνμι δεν βρίσκονται φέτος στη δωδεκάδα. Η πρεμιέρα στο Eurobasket 2017 έμοιαζε ζόρικη για τη Γαλλία, ο αντίπαλος έπαιζε στο σπίτι του και στο τέλος ο Νάντο Ντε Κολό δεν κατάφερε να παίξει για όλους. Η Φινλανδία ανέτρεψε τα προγνωστικά, πήρε τη νίκη (86-84) στην παράταση και όλη η Ευρώπη αρχίζει σιγά σιγά να μιλά για τον Λάουρι Μάρκανεν, τον 20χρονο ψηλό που απέκτησαν στο Draft του περασμένου Ιουνίου οι Chicago Bulls, όταν έδωσαν τον Jimmy Butler στους Minnesota Timberwolves.

O MVP

Μέχρι την περασμένη Άνοιξη, ο Λάουρι Μάρκανεν έπαιζε στο Πανεπιστήμιο Arizona. Τον Ιούνιο είδε τους Chicago Bulls να ζητούν από τους Minnesota Timberwolves να τον επιλέξουν για χάρη τους στο νούμερο 7 του Draft και σιγά σιγά αρχίζει να συστήνεται στον κόσμο που δεν τον γνωρίζει. Στην πρώτη παράσταση της επαγγελματικής του καριέρας, λοιπόν, ο νεαρός πάουερ φόργουορντ διέλυσε τη Γαλλία, καθώς στα 26 λεπτά που έμεινε στο παρκέ σκόραρε 22 πόντους με 7/12 δίποντα, 2/3 τρίποντα και 2/2 βολές, ενώ μάζεψε και 7 ριμπάουντ. Έβαλε μεγάλα σουτ στην παράταση και έδειξε έτοιμος για σημαντική καριέρα με τη φανέλα μίας εκ των πλέον ιστορικών ομάδων του ΝΒΑ, αυτή των "Ταύρων".ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Τα 23 λάθη της Γαλλίας. Μια επίδοση που σίγουρα θα τους προβληματίσει. Ο Ερτέλ έκανε τα πέντε από αυτά, σε μια βραδιά που θα θέλουν να ξεχάσουν γρήγορα οι "τρικολόρ". Όχι τόσο επειδή ηττήθηκαν, αλλά γιατί δεν άντεξαν στα κρίσιμα, δεν βρήκαν τρόπους για να κλειδώσουν τη νίκη και πλήρωσαν τα "νεκρά" τους διαστήματα. Εντυπωσιακό και το -24 του Τομά Ερτέλ στην κατηγορία +/-, πραγματικά σοκαριστικό! Με απλά λόγια, στο διάστημα που βρισκόταν στο παρκέ ο άσος της Μπαρτσελόνα, η ομάδα του έχασε με 24 πόντους διαφορά!

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Όταν ένας αγώνας πηγαίνει στην παράταση και στο σουτ, τότε η απάντηση είναι εύκολη: Στις λεπτομέρειες. Και όντως αυτό συνέβη και στη μάχη της Φινλανδίας με τη Γαλλία. Δυο άστοχα σουτ του Ντε Κολό κράτησαν όρθιους τους Φινλανδούς, που τονώθηκαν από το κοινό τους, άντεξαν στο έξτρα πεντάλεπτο, ξέχασαν την κούραση και με κορυφαίο τον 20χρονο αστέρα τους, Λάουρι Μάρκανεν, έριξαν τους σπουδαίους αντιπάλους τους στο καναβάτσο.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με όπλο τον ενθουσιασμό και τον κόσμο που ήταν στο πλευρό τους, οι Φινλανδοί μπήκαν με τρομερή ενέργεια στο παιχνίδι. Όχι μόνο πήραν το προβάδισμα, αλλά έχτισαν και μια μικρή διαφορά 8 πόντων (15-23) στο τέλος της πρώτης περιόδου, σημείο στο οποίο οι Γάλλοι κατάλαβαν ότι έπρεπε να δουν με περισσότερη σοβαρότητα το ματς. Και το έκαναν. Έτρεξαν ένα σερί 10-0 για να περάσουν μπροστά, κράτησαν τους γηπεδούχους χωρίς σκορ για πέντε λεπτά, πήγαν στο +7 (33-26) και εκεί που όλα έδειχναν ότι θα πάρουν ακόμη μεγαλύτερη ανάσα, πάτησαν αδικαιολόγητα φρένο με αποτέλεσμα οι οικοδεσπότες να χρησιμοποιήσουν ένα μικρό σερί 6-0 για το 32-33 του ημιχρόνου. Ο Ερτέλ έπαιζε μόνος εναντίον όλων, την ώρα που ο Ντε Κολό είχε μόλις δυο πόντους με δυο βολές!Οι Φινλανδοί αποδείχθηκαν πάντως σκληρά καρύδια, καθώς επέκτειναν το σερί τους στο 0-14 για να βρεθούν στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου στο 33-40. Ο άφαντος μέχρι εκείνο το σημείο Ντε Κολό πήρε τη μπάλα, έφθειρε τους αντιπάλους του, σκόραρε κατά ριπάς, πήγε στη γραμμή των βολών ξανά και ξανά και κάπως έτσι οι "τρικολόρ" έκλεισαν το δεκάλεπτο μπροστά με 53-49. Ένα τρίποντο του Μπορίς Ντιό έκανε το 65-56 στο 35', όμως οι γηπεδούχοι δεν είχαν πει την τελευταία τους κουβέντα και με τρίποντα από τους Μάρκανεν - Σαλίν ισοφάρισαν στο 70-70! Ο Φουρνιέ απάντησε για το 72-70 στα 33.3", ο Γουίλσον ισοφάρισε ξανά και οι Γάλλοι είχαν την τελευταία επίθεση. Η μπάλα πήγε στα χέρια του Ντε Κολό, εκείνος έπαιξε στο ένας εναντίον ενός, εκτέλεσε, όμως βρήκε σίδερο και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Εκεί ο Μάρκανεν έκανε τρομερή προσπάθεια για το 76-79, έβαλε και το τρίποντο για το 79-84 και ήταν αυτός που ξεκίνησε ένα απίθανο party στη Hartwell Arena του Ελσίνκι. Ένα party που όμως σταμάτησε γρήγορα, καθώς ο Φουρνιέ έβαλε μεγάλο τρίποντο για το 84-84, πριν ο Γουίλσον πετύχει στα πέντε δευτερόλεπτα το νικητήριο καλάθι και ο Ντε Κολό αστοχήσει στο φινάλε.

Οι διαιτητές: Κόντε, Γιλμάζ, Κοζλόφσκις

Τα δεκάλεπτα: 15-23, 33-32, 53-49, 72-72 (κ.α.), 84-86

ΓΑΛΛΙΑ (Κολέ): Σεραφέν, Ερτέλ 10(2), Λοβέρν 4, Φουρνιέ 25(2), Ντε Κολό 21, Ντιό 9(1), Βέστερμαν 2, Πουαριέ, Λαμπεϊρί 6, Τουπάν, Τζάκσον 7(1).

ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ (Ντέτμαν): Κοϊβίστο 8(2), Χαφ 6, Λι 4, Σαλίν 14(1), Κότι 14, Κόπονεν 4, Νούτινεν 2, Ράνικο, Μάρκανεν 22(2), Γουίλσον 12(1), Μέρφι.