Σάββατο 09 Σεπ 2017
Σρέντερ και Τάις "υπέγραψαν" την πρόκριση της Γερμανίας

Η Γερμανία πήγε κόντρα στις προβλέψεις, γύρισε από το -11 της β' περιόδου και πήρε τη νίκη απέναντι στη Γαλλία (84-81), εξασφαλίζοντας την παρουσία τους στους "8" του Eurobasket. Οι Ντένις Σρέντερ και Ντάνιελ Τάις οδήγησαν τη "νασιοναλμανσάφτ" στη μεγάλη πρόκριση.

Την στιγμή που η πλειοψηφία χαρακτήριζε ως φαβορί για πρόκριση στους "8" τη Γαλλία, οι παίκτες της Γερμανίας έκλειναν τα αυτιά τους. Κι όταν ήρθε η ώρα, έδειξαν στο παρκέ πως αποτελούν υπολογίσιμη δύναμη στον ευρωπαϊκό χώρο, παίρνοντας μια πολύ μεγάλη νίκη επί της ομάδας του Βενσάν Κολέ (84-81) στο πρώτο νοκ - άουτ παιχνίδι της ιστορίας τους, μετά την απόσυρση του Ντιρκ Νοβίτσκι από τη "νασιοναλμανσάφτ".

Κάπως έτσι, πήγε στράφι η τρομερή εμφάνιση του Εβάν Φουρνιέ (27π.), ο οποίος πάλευε μόνος του στην τελευταία περίοδο απέναντι σε όλη τη γερμανική ομάδα. Ο γκαρντ των Orlando Magic πέτυχε τρία μεγάλα καλάθια στο τελευταίο δίλεπτο του αγώνα, βοηθώντας την ομάδα του να ανακάμψει από το -8 του 38ου λεπτού, αλλά δεν είχε την απαραίτητη υποστήριξη από τους υπόλοιπους, για να ολοκληρώσει το comeback των "μπλε" στο παιχνίδι.

Μ' αυτά και μ' αυτά η Γαλλία έμεινε εκτός προημιτελικής φάσης σε Eurobasket για πρώτη φορά μετά από είκοσι χρόνια. Τελευταία φορά που την... πάτησε, ήταν το 1997.

Παρεμπιπτόντως, η γερμανική ομάδα περιμένει να μάθει τον αντίπαλό της, που θα προκύψει από την αναμέτρηση της Ισπανίας με την Τουρκία (9/9, 18:45).Ο MVP

Ο Ντένις Σρέντερ πάτησε το γκάζι στο β' μέρος του αγώνα, αλλά τίποτα δεν θα είχε γίνει αν δεν είχε στο πλευρό του τον Ντάνιελ Τάις. Ο νέος ψηλός των Boston Celtics κυριάρχησε κοντά στα καλάθια, μετά το α' δεκάλεπτο, κάνοντας εντυπωσιακή εμφάνιση. Στα 29'26'' που αγωνίστηκε, είχε 22 πόντους (με 6/7 δίπ., 2/2 τρίπ., 4/5 βολ.), 7 ριμπάουντ και 1 λάθος, αλλά κυρίως άνοιξε χώρους στη γαλλική ρακέτα με τη συνέπεια που έδειξε στα σουτ έξω από το "βαμμένο".

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Η Γερμανία είχε τον Ντένις Σρέντερ ως απόλυτο οδηγό στα τελευταία λεπτά, την ώρα που η Γαλλία αναζητούσε μια λύση ανάλογου διαμετρήματος. Ο Εβάν Φουρνιέ ήταν απελπιστικά μόνος στην τελευταία περίοδο, αφού οι υπόλοιποι "σταρ" της ομάδας του, απουσίαζαν επί της ουσίας.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Η Γαλλία είχε +6 εκτελεσμένα σουτ εντός παιδιάς, αλλά δεν μπόρεσε να το εκμεταλλευτεί. Μαζί είχε +11 (39 έναντι 28) ριμπάουντ, με το πηλίκο να γράφει εκ νέου "μηδέν".

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η Γαλλία ξεκίνησε με εξαιρετικό τρόπο το παιχνίδι, περιορίζοντας σημαντικά την δράση του Ντένις Σρέντερ, ο οποίος δεν κατάφερε να προσφέρει στην ομάδα του στο α' δεκάλεπτο, είτε με πόντους είτε με ασίστ. Το +9 (19-10) των "μπλε" αποτέλεσε απλή αποτύπωσε τη διαφορά απόδοσης εντός παρκέ, με τους παίκτες του Κρις Φλέμινγκ να δυσκολεύονται σημαντικά στο μπροστινό μέρος του παρκέ (5/18 σουτ).

Όταν όμως ο πλεϊμέικερ των Atlanta Hawks βρήκε ρυθμό και άρχισε να αποτελεί παράγοντα του αγώνα, τα δεδομένα άλλαξαν. Η Γερμανία έριξε τη διαφορά στο ημίχρονο (34-40), μα πάνω απ όλα είχε αρχίσει να παρουσιάζει καλύτερη εικόνα σε άμυνα και επίθεση, παρά τα άσχημα ποσοστά της στα σουτ τριών πόντων (2/11) και τη γαλλική κυριαρχία στα ριμπάουντ (24 έναντι 12).

Η άμυνα της Γερμανίας συνέχισε να βελτιώνεται, ο Μπορίς Ντιό και ο Τζόφρι Λοβέρν άρχισαν να κουράζονται κι έτσι το προβάδισμα πέρασε σε γερμανικά χέρια στην αρχή της τελευταίας περιόδου. Η ομάδα του Κρις Φλέμινγκ έφτασε μέχρι το +7 (72-65) στο 37ο λεπτό, με τον Ντένις Σρέντερ να κάνει θραύση. Τόσο τελειώνοντας προσωπικές φάσεις, μα πολύ περισσότερο δημιουργώντας τις κατάλληλες προϋποθέσεις για τους συμπαίκτες του προκειμένου να πληγώσουν τη γαλλική άμυνα.

Η αυτοπεποίθηση των παικτών του Βενσάν Κολέ έπεφτε με γεωμετρική ακρίβεια όσο περνούσε ο αγώνας, για να πιάσει... πάτο στο φινάλε της αναμέτρησης. Παρά τις προσπάθειες του Εβάν Φουρνιέ, που πέτυχε μαζεμένους πόντους στα τελευταία δύο λεπτά, οι "μπλε" είδαν τη νίκη να καταλήγει στην απέναντι πλευρά. Θα μπορούσε δε το παιχνίδι να κριθεί στην παράταση, αν το τρίποντο του Νάντο Ντε Κολό έβρισκε τον στόχο σε νεκρό χρόνο.

Η Γερμανία πήρε τη νίκη (84-81) και μαζί την πρόκριση στους "8" του Eurobasket, πετώντας εκτός συνέχειας ένα από τα φαβορί για μετάλλιο. Μία ομάδα που στα φιλικά έδειχνε εντυπωσιακή εικόνα.

Τα δεκάλεπτα: 10-19, 34-40, 55-56, 84-81.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ (Φλέμινγκ): Λο 6 (1), Βόιτμαν, Στάιγκερ 10 (3), Τάντα 2, Τάις 22 (2 τρίπ., 7 ριμπ.), Μπένζινγκ 12 (2), Σρέντερ 21 (5/15 σουτ, 11/11 βολ., 8 ασ.), Άκπιναρ, Μπαρτέλ 5 (1), Τίμαν 6.

ΓΑΛΛΙΑ (Κολέ): Σεραφέν 6 (7 ριμπ.), Ερτέλ 6 (1), Ντιό Α., Λοβέρν 13 (1 τρίπ., 7 ριμπ.), Φουρνιέ 27 (7/9 δίπ., 3/8 τρίπ., 4/5 βολ.), Ντε Κολό 6 (3/11 σουτ), Ντιό Μπ. 15 (3 τρίπ., 9 ριμπ., 5 ασ.), Βέστερμαν 2, Λαμπεϊρί 1, Τουπάν 3, Τζάκσον 2.