Τετάρτη 13 Σεπ 2017
Αποτελέσματα Κυπέλλου Μπάσκετ

Τζάμπολ έκανε σήμερα (13/9) η 1η αγωνιστική της 1ης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας με τις ομάδες της Β’ Εθνικής να κάνουν πρεμιέρα στον θεσμό. Θυμίζουμε ότι ο Χαρίλαος Τρικούπης προκρίθηκε χωρίς να δώσει αγώνα απέναντι στον Πιερικό Αρχέλαο.

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο μπήκε η Κόρινθος στον θεσμό του κυπέλλου και ως πρωτάρα έφτασε στη νίκη επικρατώντας στην έδρα της του Ηρακλείου με 73-65. Η ομάδα του Τάσου Νικητόπουλου άνοιξε πρώτη την πόρτα της φετινής αγωνιστικής περιόδου, και σαν νεοφώτιστη στην Β’ Εθνική πήρε μια ιστορική νίκη, παρά το γεγονός ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο (37-39) από το συγκρότημα του Γιώργου Μακράκη.Με το δεξί ξεκίνησε και ο φιλόδοξος Μανδραϊκός, ο οποίος επικράτησε με 85-71 στο κλειστό της Μάνδρας του Ιπποκράτη Κω και θα φιλοξενήσει στην επόμενη φάση την Καστοριά. Η ομάδα του Θεόφιλου Μπεκέ πήρε ένα προβάδισμα από τα πρώτα λεπτά, φτάνοντας στο ημίχρονο στο +10 (43-33), με την διαφορά στο 30′ να φτάνει στο +17 (67-50).

Σε ένα παιχνίδι που δεν εντυπωσίασε, το Πευκοχώρι παρουσιάστηκε σαφώς πιο έτοιμο και πήρε την πρόκριση από την νεοφώτιστη Χαλκηδόνα, κερδίζοντας με 58-44, καθαρίζοντας το παιχνίδι από το 27′, όταν και προηγήθηκε με 45-30.Κανένα πρόβλημα δεν αντιμετώπισε και το Αγρίνιο, το οποίο επικράτησε του Ερμή Λαγκαδά με 81-60 και πλεον θα αντιμετωπίσει το Σάββατο (16/9) τον Εθνικό.