Δευτέρα 04 Σεπ 2017
Πρωταθλήτρια Αμερικής με απίστευτη ανατροπή η Team USA

Έπειτα από έναν απίστευτο τελικό, οι ΗΠΑ επέστρεψαν από το -20 κόντρα στην Αργεντινή, πήραν τη νίκη με 81-76 και κατέκτησαν την 1η θέση στο Americup 2017! Στην 3η θέση το Μεξικό.

Οι ΝΒΑερς κάνουν διακοπές. Τα μεγάλα ονόματα της Ευρώπης βρίσκονται στις ομάδες τους. Όπως αποδείχθηκε όμως, ακόμα και μία ομάδα αποτελούμενη από παίκτες της G-League αρκούσε στις ΗΠΑ για να κατακτήσουν την 1η θέση στο Americup 2017. Και, μάλιστα, με απίστευτη ανατροπή!

Παίζοντας ψυχωμένα στον τελικό, η Team USA κατάφερε να επιστρέψει από το -20 κόντρα στην - γηπεδούχο - Αργεντινή και να πάρει τη νίκη με 81-76! Η ομάδα του Τζεφ Βαν Γκάντι δεν επηρεάστηκε ούτε από το άσχημο ξεκίνημα, που είχε ως αποτέλεσμα να βρεθεί πίσω στο σκορ με 15-22 στην πρώτη περίοδο και 27-42 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, ούτε από το 28-48 του 22'.

Η Team USA έμεινε απλώς πιστή στο πλάνο της, μείωσε σε 50-56 στο τέλος της τρίτης περιόδου και έφερε τα πάντα... τούμπα στην τέταρτη περίοδο, φτάνοντας σε μία τεράστια νίκη με 81-76.

Ο Τζαμίλ Ουάρνεϊ με 21 πόντους και ο Νταρούν Χίλιαρντ με 15 πόντους ήτνα οι κορυφαίοι των ΗΠΑ. Για τους Αργεντινούς, ο Νίκολας Μπρουσίνο έκανε τα... πάντα, έχοντας 26 πόντους, 6 ριμπάουντ και 6 ασίστ, με τον Φακούντο Καμπάτσο να ακολουθεί με 15 πόντους.

Στον μικρό τελίκό της διοργάνωσης, το Μεξικό επιβλήθηκε με 79-65 των Παρθένων Νήσων και κατέκτησε την 3η θέση, Ο Φρανσίσκο Κρουζ με 22 πόντους ήταν ο κορυφαίος των νικητών, ενώ για τους ηττημένους ο Ουόλτερ Χοτζ είχε 20 πόντους.