Τρίτη 05 Σεπ 2017
Σε... τροχιά πρωτιάς η Σερβία, 82-68 τη Μ. Βρετανία

Στο κυνήγι της πρώτης θέσης στον τέταρτο όμιλο του Ευρωμπάσκετ παραμένει η Σερβία, η οποία επιβλήθηκε άνετα την Τρίτη με 82-68 της Μ. Βρετανίας, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της διοργάνωσης.

Κορυφαίος των «πλάβι» ήταν ο Μπογκντάνοβιτς με 18 πόντους και 7 ασίστ, ενώ πρώτος σκόρερ για τους ηττημένους ήταν ο Οκερεαφόρ με 17 πόντους.

Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος στο ξεκίνημα, με τη Σερβία να είναι σταθερα μπροστά στο σκορ, αλλά με τους Βρετανούς να παίζουν στα ίσια.

Η Σερβία με δύο σερί τρίποντα στο τέλος του 1ου δεκαλέπτου βρέθηκε να προηγείται με 11 πόντους (14-25 στο 10΄). Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και στην 2η περίοδο, με τους Σέρβους να έχουν το προβάδισμα, αλλά χωρίς να μπορούν να ξεφύγουν στο σκορ.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου η Σερβία με ένα σερί 9-0 πήρε «αέρα» 19 πόντων, αλλά και πάλι οι Βρετανοί δεν τα παράτησαν και με διαδοχικά καλάθια του Τζόνσον μείωσαν στους 10 (55-65 στο 30΄).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς διατήρησε σχετικά εύκολα την διαφορά σε διψήφια επίπεδα και πήρε την νίκη με το τελικό 68-82.