Τρίτη 05 Σεπ 2017
Έδειξαν τα "δόντια" τους οι Λετονοί, νίκησαν και τη Ρωσία

Με τρομερά ψυχωμένη εμφάνιση στο δεύτερο μέρος, η Λετονία νίκησε τη Ρωσία (84-69) παρά το γεγονός ότι ο Κρίσταπς Πορζίνγκις είχε τέσσερα φάουλ από το δεύτερο δεκάλεπτο.

Όσοι "έβλεπαν" τη Λετονία ως την πιο δυνατή από τις μικρομεσαίες ομάδες του Eurobasket 2017, μάλλον νιώθουν δικαιωμένοι. Η παρέα του Κρίσταπς Πορζίνγκις νίκησε και τη Ρωσία (84-69), με αποτέλεσμα να είναι πλέον ζωντανοί στο παιχνίδι της κατάκτησης ακόμη και της πρώτης θέσης του Δ' Ομίλου. Και το κατάφερε με τον σούπερ σταρ της να έχει τέσσερα φάουλ από το πρώτο μέρος, πριν στο δεύτερο οι συμπαίκτες του κυριαρχήσουν μέσω της άμυνάς τους, βάλουν 32 πόντους στο τέταρτο δεκάλεπτο και ρίξουν τον Σβεντ, τον Μοζγκόφ και την παρέα τους στο καναβάτσο. Κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν ο Γιάνις Τίμα που πέτυχε 22 πόντους με 6/11 σουτ και 9/11 βολές, ενώ ο Γιάνις Στρέλνιεκς του Ολυμπιακού ήταν και πάλι θετικός με 9 πόντους, 4 ασίστ και κανένα λάθος στα 32 λεπτά που αγωνίστηκε.

Με χαμηλό σκορ στην πρώτη περίοδο, αλλά πολύ υψηλό στο δεύτερο, η Ρωσία έχτισε διαφορά 10 πόντων στο ημίχρονο (44-34) με τον Μοζγκόφ να κάνει τρομερή εμφάνιση (15π., 4/5δίπ., 7/8βολ.) και τους διαιτητές να "χαλούν" τον αγώνα δίνοντας τέσσερα φάουλ στον Πορζίνγκις πριν καν βγει το πρώτο μέρος. Τα οκτώ λάθη των Λετονών και τα 2/11 τρίποντά τους, ήταν μαζί τα δυο στοιχεία που τους έβαλαν σε ρόλο κυνηγού. Και όμως, με ένα επί μέρους 18-8 οι παίκτες του Μπαγκάτσκις ισοφάρισαν στο 52-52 στο τέλος της τρίτης περιόδου, με τον Πορζίνγκις να παίζει παρά το ρίσκο της αποβολής και στο τέταρτο δεκάλεπτο κυριάρχησαν μέσω της άμυνάς τους για να φτάσουν σε μια εύκολη νίκη που τους κρατά ζωντανούς ακόμη και για την πρώτη θέση του Δ' Ομίλου.

Οι διαιτητές: Τσιμκίεβιτς, Ματσόνι, Μιλόγεβιτς

Τα δεκάλεπτα: 15-12, 44-34, 52-52, 69-84

ΡΩΣΙΑ (Μπαζάρεβιτς): Σβεντ 21 (2/11 τρίποντα), Φριτζόν 5, Ίβλεφ, Αντόνοφ 6, Ζούμπκοφ 7 (1), Κβοστόφ 3 (1), Μοζγκόφ 16, Βοροντσέβιτς 4, Ντ. Κουλάγκιν 2, Μ. Κουλάγκιν, Κουρμπανόφ 5 (1)

ΛΕΤΟΝΙΑ (Μπαγκάτσκις): Πορζίνγκις 11, Μπλουμς, Ντάιρις Μπέρτανς 9 (1), Ντάβις Μπέρτανς 8 (1), Τίμα 22 (1), Σμιτς 11, Γιανιτσένοκς, Στρέλνιεκς 9 (1), Πέινερς 4, Μέγερς 10