Τετάρτη 09 Αύγ 2017
Μ. Βρετανία - Ελλάδα 64-92
Η Εθνική ήταν και πάλι ορεξάτη, κυρίως στην άμυνα, νίκησε άνετα την Μ. Βρετανία (92-64) και πήρε την 1η θέση στο Τουρνουά της Πάτρας. Ξεχώρισαν οι Πρίντεζης, Παππάς, Παπαγιάννης.

Στο ματς με την Μ. Βρετανία ο Κωνσταντίνος Μήτογλου έκανε το ανεπίσημο ντεμπούτο του με την Ανδρών και άφησε πολύ θετικές εντυπώσεις (6π., 2ασ.), ενώ οι Γιώργος Πρίντεζης (12π.), Νίκος Παππάς (12π.) και Γιώργος Παπαγιάννης ξεχώρισαν (9π., 7ρ.). Σε καλό βράδυ ήταν και πάλι ο Κώστας Παπανικολάου (8π., 3ρ.) και ο Ιωάννης Παπαπέτρου (9π.).

Το παιχνίδι αρχικά έμοιαζε πιο ανταγωνιστικό σε σχέση με το ματς κόντρα στους Ρουμάνους, καθώς οι τυπικά γηπεδούχοι Βρετανοί μπήκαν ορεξάτοι και έμειναν κοντά στο σκορ στο ξεκίνημα (7-13 στο 5'). Ωστόσο, με τον Γιώργο Πρίντεζη να βάζει 2/2 3π. και να φτάνει νωρίς τους 10π., η Ελλάδα... πάτησε γκάζι (15-25 στο 8' και 17-27 στο 10'). Στο δεκάλεπτο η αναλογία ασίστ - λαθών για την «επίσημη αγαπημένη» ήταν 6-0.

Στη δεύτερη περίοδο οι παίκτες του Κώστα Μίσσα «έτρεξαν» ένα επιμέρους σκορ 12-2 και ανέβασαν τη διαφορά στο +20 (19-39 στο 14'). Τα πράγματα μέχρι το ημίχρονο δεν άλλαξαν, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με σκορ 34-51, μετά το όμορφο buzzer beater του «Πρι». Μοναδικό «μελανό σημείο» για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα στο πρώτο μέρος ήταν τα 11 χαμένα αμυντικά ριμπάουντ, που έδωσαν δεύτερες επιθέσεις στους Βρετανούς. Οι 30 από τους 51π. της Εθνικής είχαν έρθει από τη ρακέτα.

Η Ελλάδα είχε κάποια «νεκρά» διαστήματα στο τρίτο δεκάλεπτο, αλλά η πιεστική της άμυνα δεν άφησε τους Βρετανούς να πλησιάσουν «απειλητικά» στο σκορ (43-63 στο 27' και 51-66 στο 30'). Η Εθνική είχε ξεκάθαρη πρόθεση να τρέξει το γήπεδο αμέσως μετά τα αμυντικά ριμπάουντ. Επιπλέον, η «γαλανόλευκη» είχε καλή κυκλοφορία στην επίθεση και στόχευε στην έξτρα πάσα, που θα δώσει το ελεύθερο σουτ.

Με τον Γιώργο Παπαγιάννη να... βγαίνει μπροστά η διαφορά ξαναπήγε στους 20+ πόντους (51-73 στο 32') και τα τελευταία λεπτά έμοιαζαν με τυπική διαδικασία. Βέβαια, ο Μίσσας φώναζε στους παίκτες του να παραμείνουν πιεστικοί στην άμυνα, πράγμα που οι διεθνείς έκαναν σε μεγάλο βαθμό, μέχρι το τελικό 64-92. Μάλιστα, στο τέταρτο δεκάλεπτο ο ομοσπονδιακός προπονητής δοκίμασε σχήματα χωρίς «καθαρό» σέντερ, ενώ έδωσε χρόνο συμμετοχής και στον Μήτογλου.

Τα Δεκάλεπτα: 17-27, 34-51, 51-66, 64-92

Ο MVP: Ο Νίκος Παππάς. Ο 27χρονος ήταν ξανά ορεξάτος επιθετικά, έβαλε 12 πόντους, μάζεψε 3 ριμπάουντ και έδωσε 1 ασίστ, δείχνοντας πως το σκοράρισμά του και οι επιθετικές του λύσεις είναι κάτι που θα χρησιμεύσει σε μεγάλο βαθμό στην Εθνική. Παράλληλα, ο Παππάς έπαιξε καλές άμυνες, πιέζοντας τους αντιπάλους του και χρησιμοποιώντας καλά τα χέρια του.

Ο Σκληρός: Ο Γιώργος Πρίντεζης στο πρώτο ημίχρονο έβαλε 12 πόντους και έδωσε στην Ελλάδα την... ώθηση που χρειαζόταν για να ξεφύγει. Ο Γιώργος Παπαγιάννης, από την μεριά του, έχασε κάποιες φάσεις αμυντικά, αλλά ολοκλήρωσε το ματς με 9 πόντους και 7 ριμπάουντ. «Πρι» και «PapaG» ήταν οι... σκληροί της Εθνικής.

Ο Αόρατος: Ο άλλοτε παίκτης της Καβάλας, Ατσάρα, δεν βοήθησε τους Βρετανούς και έμεινε στα... ρηχά.

Η Στιγμή: Από το ξεκίνημα η Ελλάδα πάτησε... γκάζι, βρίσκοντας ρυθμό μέσα από την ρακέτα της. Ωστόσο, ως «στιγμές» θα μπορούσαμε να χαρακτηρίσουμε τις τάπες και τα καρφώματα των διεθνών, που... ξεσήκωναν το κοινό στις εξέδρες. Η Εθνική συνολικά στην Πάτρα έδειξε πολύ καλά στοιχεία, δεδομένης και της απουσίας του σταρ της, του Γιάννη Αντετοκούνμπο.

Η Γκέλα: Τα πολλά χαμένα ριμπάουντ. Η Εθνική, κυρίως στο πρώτο μέρος, αντιμετώπισε πρόβλημα στα ριμπάουντ, χάνοντας 11 φορές τη «μάχη» κάτω από το καλάθι της. Στο δεύτερο μέρος βελτιώθηκε σε αυτόν τον τομέα, αλλά σίγουρα θέλει περισσότερη δουλειά ενόψει της συνέχειας (43-33 τα ριμπάουντ).

Η Εξέδρα: Ο κόσμος στην Πάτρα «αγκάλιασε» ξανά την Εθνική Ομάδα. Παρά την ζέστη, στο «Δ. Τόφαλος» βρέθηκαν περίπου 6.000 φίλοι του μπάσκετ, που έδωσαν... παλμό στην «επίσημη αγαπημένη».