Δευτέρα 04 Σεπ 2017
Απίστευτος Μάρκανεν, τρομερό ματς

Απίστευτο ματς έγινε στο Ελσίνκι, όπου η Φινλανδία ανέτρεψε διαφορά εννέα πόντων στα τελευταία 93 δευτερόλεπτα του κανονικού αγώνα και με ήρωα τον Μάρκανεν νίκησε στη 2η παράταση την Πολωνία 90-87!

Το ματς του Eurobasket έγινε στο Ελσίνκι. Και διήρκεσε 50 λεπτά. Η Φινλανδία χρειάστηκε να ανατρέψει διαφορά εννέα πόντων στα τελευταία 93 δευτερόλεπτα του κανονικού αγώνα και να βάλει ο Λάουρι Μάρκανεν το ένα μεγάλο καλάθι μετά το άλλο, προκειμένου να καταβάλει με 90-87 την Πολωνία, η οποία επί της ουσίας έβγαλε τα μάτια της στην “Ελσίνκι Αρίνα”. Δύο φορές.

O MVP

Ο Λάουρι Μάρκανεν. Ποιός άλλος; Ο τρομερός 20χρονος φόργουορντ πέτυχε 11 από τους 27 πόντους του στις δύο παρατάσεις και οδήγησε την ομάδα του στη νίκη, βάζοντας επιπλέον τεράστια σουτ στα κρίσιμα λεπτά. Ο Μάρκανεν είχε 7/7 ελεύθερες βολές και 9/20 σουτ, μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ και είχε ακόμα ένα κλέψιμο και ένα κόψιμο στο παιχνίδι.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Στην αδυναμία των Πολωνών να “τελειώσουν” το παιχνίδι. Η ομάδα του Μάικ Τέιλορ έχασε δύο φορές την ευκαιρία να πάρει τη νίκη, χώρια του ότι πέταξε μέσα από τα χέρια της διαφορά εννέα πόντων 1'33'' πριν από τη λήξη του 40λεπτου. Ο Πονίτκα έκανε λάθος στην τελευταία επίθεση του κανονικού αγώνα, ενώ ο Βατσίνσκι αστόχησε στο τελευταίο σουτ της πρώτης παράτασης.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Το προβάδισμα άλλαξε χέρια 12 φορές και άλλες 10 το σκορ ήταν ισόπαλο! Τόσο ανταγωνιστικό και ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι, μακράν το πιο συγκλονιστικό από τα 29 που έχουμε παρακολουθήσει μέχρι τώρα στο Eurobasket.

ΤΟ ΜΑΤΣ

Η βραδιά δεν ξεκίνησε καλά από νωρίς για τη Φινλανδία. Ο Τζαμάρ Γουίλσον “γύρισε” τον δεξιό αστράγαλο στο 8ο λεπτό και δεν επέστρεψε στο παρκέ, υποχρεώνοντας έτσι τον Πέτερι Κόπονεν να κάνει υπερωρίες στον “άσο”. Παρ' όλα αυτά, η ομάδα του Χένρικ Ντέτμαν κατόρθωσε να ξεφύγει στο 9' με 18-8 χάρις σε σερί 12-0, κρατώντας τους Πολωνούς χωρίς καλάθι για ένα διάστημα 5,5 λεπτών στην πρώτη περίοδο. Η διαφορά ανέβηκε μάλιστα μέχρι το +14 στο 16' (34-20) για τους Φινλανδούς, που έδειχναν να ελέγχουν απόλυτα το παιχνίδι. Όχι για πολύ. Η ομάδα του Μάικ Τέιλορ ισορρόπησε το παιχνίδι με την άμυνά της, περιόρισε τη δράση των Φιλανδών έξω από τα 6,75μ. και έτσι απλά τα πάντα άλλαξαν στο στάδιο του Ελσίνκι.

Η Πολωνία πέρασε μπροστά στο σκορ με 48-47 στο 28' και στην τέταρτη περίοδο κράτησε τους γηπεδούχους χωρίς πόντο για ένα διάστημα πέντε λεπτών, ξεφεύγοντας με 66-57 στο 38'27''! Κι όμως, η ομάδα του Ντέτμαν δεν πέταξε λευκή πετσέτα. Ένα τρίποντο του Σάλιν και 3/3 βολές από τον Μάρκανεν 15,6'' πριν από τη λήξη έκαναν το σκορ 64-66 και μετά το τάιμ άουτ του Τέιλορ οι Πολωνοί... δώρισαν τη μπάλα στον 20χρονο άσο των Μπουλς, που κάρφωσε στον αιφνιδιασμό με 8,9'' να απομένουν! Εν συνεχεία ο Πονίτκα τα έκανε... θάλασσα στην τελευταία επίθεση και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση. Το θρίλερ, βέβαια, είχε πολλά επεισόδια ακόμα.

Στο έξτρα πεντάλεπτο ο Σλότερ έβαλε μεγάλα καλάθια και έφερε την Πολωνία αγκαλιά με τη νίκη 12,6'' πριν από τη λήξη (76-78), ωστόσο ο Μάρκανεν δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Ο απίστευτος 20χρονος φόργουορντ πήρε πάνω του την τελευταία επίθεση, εκμεταλλεύτηκε το μις-ματς (μετά την αλλαγή στο πικ εν ρολ) με τον Σλότερ και με μία κίνηση σήμα-κατατεθέν του Ντιρκ Νοβίτσκι ισοφάρισε 3,1'' πριν από τη λήξη! Ο Βατσίνσκι έχασε το τελευταίο σουτ και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν σε νέα παράταση...

Ο Μάρκανεν έβαλε ΚΑΙ ΕΚΕΙ τη σφραγίδα του. Ο άσος των Μπουλς σημείωσε επτά από τους 11 πόντους των Φιλανδών στη δεύτερη παράταση και άρπαξε επίσης το πιο μεγάλο επιθετικό ριμπάουντ του αγώνα, μετά την άστοχη δεύτερη ελεύθερη βολή του Κόπονεν, με 17'' να απομένουν και το σκορ 87-84. Ο Μάρκανεν έβαλε δύο βολές, έκανε το σκορ 89-84 και παρά το τρίποντο του Σλότερ 7,2'' πριν από το τέλος, η Φινλανδία κράτησε σφιχτά τη νίκη στα χέρια της μετά τις 1/2 βολές του Κόπονεν στα 6,3'', αφού οι Πολωνοί πέταξαν την ευκαιρία που τους δόθηκε.

Τα δεκάλεπτα: 18-8, 36-32, 52-52, 66-66 (κ.α.), 78-78 (1η παρ.), 90-87

Φινλανδία (Ντέτμαν): Κοϊβίστο 6, Χαφ, Λι 4, Σάλιν 10, Κότι 8, Κόπονεν 21 (7ασ.), Νούτινεν, Ράνικο 2, Μάρκανεν 27 (9ρ.), Γουίλσον, Μέρφι 12.

Πολωνία (Τέιλορ): Τσελ, Σλότερ 18, Κούλιγκ 12 (7ρ.), Ζαμόσκι 2, Πονίτκα 14, Βατσίνσκι 18, Κόζαρεκ 3, Γκίελο 11, Καρνόβσκι 9, Χρίτσανιουκ.