Πέμπτη 23 Φεβ 2017
«Τουρκοφάγος» ο Ολυμπιακός, κέρδισε 3-0 μέσα στη Τουρκία

Με εμφάνιση ανάλογη του ονόματος του, ο Ολυμπιακός κέρδισε 3-0 την Τουρκία την Οσμανλίσπορ και προκρίθηκε στους «16» του Europa League.

Τα χρυσά γκολ για τους Πειραιώτες που… καθάρισαν την πρόκριση στο β’ ημίχρονο (μετά το 0-0 του πρώτου ματς) πέτυχαν ο Ανσαριφάρντ στο 47′ και στο 86′ και ο Ελιονούσι στο 70′.

Ο Ολυμπιακός στο α’ ημίχρονο δεν ήταν καλός και οι Τούρκοι έχασαν αρκετές ευκαιρίες, αλλά οι Πειραιώτες κεάτησαν το μηδέν. Στο β’ 45λεπτο ο ΟΣΦΠ ήταν… άλλη ομάδα.

Στο 47ο λεπτό της αναμέτρησης στην έδρα των Τούρκων ο Ανσαριφάρντ μετά από εκτέλεση κόρνερ του Σεμπά και κεφαλιά- πάσα του Μποτία έστειλε από κοντά την μπάλα στα δίχτυα των γηπεδούχων, ενώ 23 λεπτά μετά ο Ανδρούτσος έδωσε ασίστ «πάρτο – βάλτο» στον Νορβηγό εξτρέμ του Ολυμπιακού, ο οποίος με κεφαλιά έκανε το 0-2 για τους Πειραιώτες. Ο Καρίμ τελικά έγραψε το… τελικό σκορ στο 86′ από ριμπάουντ μετά από απόκρουση από σουτ του Σεμπά.

Eτσι, ο Ολυμπιακός για πρώτη φορά μετά το 2011/12 περνά στους «16» του Europa League.