Σάββατο 02 Σεπ 2017
Ένα δεκάλεπτο δεν ήταν αρκετό για την Ελλάδα, που ηττήθηκε από τη Γαλλία

Απογοητευτική για τρεις περιόδους, η Ελλάδα προσπάθησε για την ανατροπή στην τέταρτη πριν συμβιβαστεί με την ήττα (95-87) απέναντι στην συνολικά ανώτερη, πιο ψύχραιμη και ισορροπημένη Γαλλία.Το πρώτο μέρος του αγώνα με την Ισλανδία προβλημάτισε τους πάντες, όμως η κυριαρχία της Ελλάδας στο δεύτερο έδωσε μια άνετη νίκη και έκρυψε τα προβλήματα της Εθνικής κάτω από το χαλάκι. Το αποτέλεσμα ήταν αυτά τα προβλήματα να εμφανιστούν δυο μέρες αργότερα απέναντι στη Γαλλία, η οποία κυριάρχησε ολοκληρωτικά στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης απέναντι στο αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα (95-87) και με τη σειρά της ανασυντάχθηκε μετά την ήττα της πρεμιέρας με τους οικοδεσπότες Φινλανδούς.

Η κακή κυκλοφορία στην επίθεση, η επιμονή σε συγκεκριμένα σχήματα, αλλά περισσότερο απ' όλα η τραγική αμυντική λειτουργία και η γκρίνια, ήταν τα στοιχεία που έριξαν την Ελλάδα στο καναβάτσο. Καμία ήττα δεν είναι καταστροφική, όμως το... μεγάλο κάδρο απέναντι στη Γαλλία ήταν μουντό, προβληματικό και έγινε απλώς υποφερτό χάρη στην τεράστια προσπάθεια που έγινε στην τέταρτη περίοδο. Το "ροκάνισμα" της διαφοράς από τους 24 στους έξι έδωσε τουλάχιστον ελπίδα, με το αυριανό (16:30, ΕΡΤ1) ματς με τη Σλοβενία να είναι πολύ κρίσιμο καθώς η τριάδα των Ντόντσιτς-Ντράγκιτς-Ράντολφ περιμένει με άγριες διαθέσεις τους παίκτες του Κώστα Μίσσα.Ο MVP

Ο Ζοφρί Λοβέρν δεν είναι τυχαίος παίκτης, όσο κι αν κάποιοι τον θεωρούν... μέτριο. Είναι ψηλός που παίζει και με πλάτη και με πρόσωπο στο καλάθι και το απέδειξε κάνοντας πλάκα απέναντι στην Ελλάδα. Έκανε ρεκόρ καριέρας με την Εθνική Γαλλίας (21π.) βάζοντας καλάθια από μέση και μακρινή απόσταση, κυριάρχησε στα ριμπάουντ μαζεύοντας 9 και τελείωσε τον αγώνα με 10/14 σουτ στα 27 λεπτά που έμεινε στο παρκέ.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Τα 10/14 σουτ του Λοβέρν είναι σίγουρα μια εντυπωσιακή επίδοση, όμως εξίσου εξαιρετικός ήταν και ο Γιώργος Πρίντεζης που τελείωσε τον αγώνα με 22 πόντους (7/11 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/2 βολές) και ήταν μαζί με τους Καλάθη (15 πόντοι, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σλούκα (15 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ) και Αντετοκούνμπο (12 πόντοι με 4/4 δίποντα, 4/7 βολές και 6 ριμπάουντ) οι μόνοι που ξεχώρισαν και εκείνοι που ηγήθηκαν της αντεπίθεσης στην τέταρτη περίοδο.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Ξεκάθαρα στην απογοητευτική αμυντική λειτουργία της Εθνικής στο πρώτο μέρος. 27 πόντοι παθητικό στην πρώτη περίοδο, 28 στη δεύτερη και -24 στα μέσα της τρίτης περιόδου. Οι διεθνείς ήταν χαμένοι στο πίσω μέρος του γηπέδου, υπήρξαν στιγμές που δεν σήκωναν καν τα χέρια τους για να αμυνθούν, με αποτέλεσμα οι ταλαντούχοι Γάλλοι να εκμεταλλευθούν τους χώρους και τις αδυναμίες της Ελλάδας για να σκοράρουν κατά ριπάς και να στείλουν τη διαφορά σε επίπεδα που τους βοήθησαν να φτάσουν άνετα στη νίκη παρά την κακή τους εικόνα στο τέταρτο δεκάλεπτο.Οι διαιτητές: Μαράνιο, Κόντε, Κάτο

Τα δεκάλεπτα: 15-27, 36-55, 57-75, 87-95

ΕΛΛΑΔΑ (Μίσσας): Καλάθης 15 (2τρ., 4ριμπ., 4ασ.), Μπουρούσης 7, Σλούκας 15 (1τρ., 5ριμπ., 7ασ.), Παππάς 8 (1), Παπαγιάννης, Πρίντεζης 22 (2), Παπανικολάου, Μάντζαρης 3 (1), Αγραβάνης, Παπαπέτρου 5 (1), Αντετοκούνμπο 12 (6ριμπ.).

ΓΑΛΛΙΑ (Κολέ): Σεραφέν 9, Ερτέλ 13 (10, Λοβέρν 21 (10/14 σουτ, 11ριμπ.), Φουρνιέ 21 (2), Ντε Κολό 16 (3), Ντιό 3, Βέστερμαν 2, Πουαριέ, Λαμπεϊρί 8, Τουπάν, Τζάκσον 2.

* Επόμενος αγώνας για την Ελλάδα, το μεσημέρι της Κυριακής (16:30, ΕΡΤ1) απέναντι στη Σλοβενία.