Πέμπτη 23 Φεβ 2017
Φενερμπαχτσέ – Ολυμπιακός 67-64

Ήττα με σκορ 67-64 γνώρισε στην Κωνσταντινούπολη ο Ολυμπιακός που αν και είχε προβάδισμα για τη νίκη, κατέρρευσε στην 4η περίοδο και από δικά του λάθη πέταξε στο… καλάθι των αχρήστων μια πολύ καλή εμφάνιση.

Παρ' όλα αυτά ο Ολυμπιακός έχει ακόμα το προβάδισμα απέναντι στην Φενέρμπαχτσε, αφού έχει μια νίκη περισσότερη ενώ κατάφερε να κρατήσει και την διαφορά του πρώτου ματς στο ΣΕΦ (+9). Οι παίκτες του Σφαιρόπουλου στην τρίτη περίοδο φάνηκε ότι θα μπορούσαν να φτάσουν στη νίκη, όμως το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν καταστροφικό για τους Πειραιώτες που έβλεπαν το καλάθι σαν... μύτη καρφίτσας.

Τα λάθη του τελευταίου δεκαλέπτου στέρησαν από τον Ολυμπιακό ένα τεράστιο «διπλό» στην Πόλη, απέναντι στην Φενερμπαχτσέ, με το οποίο θα «κλείδωνε» μία θέση στην τετράδα, όμως τελικά στο τέλος οι Τούρκοι ήταν αυτοί που χαμογέλασαν.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 40-34, 47-56, 67-64