Παρασκευή 21 Ιούλ 2017
Στους "4" η Εθνική Νέων Ανδρών, 76-72 τη Λιθουανία

Η Εθνική Νέων Ανδρών έκανε μία ακόμη μεγάλη ανατροπή, γύρισε από το -15 (46-61 στο 28') απέναντι στη Λιθουανία και πήρε το εισιτήριο για τους "4" του Πανευρωπαϊκού της Κρήτης (76-72). Αντίπαλος στα ημιτελικά η Ισπανία (22/7, 21:15).

Παρά τις απουσίες, παρά την αστοχία, παρά τα πολλά προβλήματα και την κακή εμφάνιση για περίπου τρεις περιόδους, η Εθνική Νέων Ανδρών πήρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Πανευρωπαϊκού της Κρήτης!

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα γύρισε από το -15 (46-61) του 28ου λεπτού, με τρομερή εμφάνιση στην τελευταία περίοδο και τον Αντώνη Κόνιαρη να πετυχαίνει το καλάθι του αγώνα (τρίποντο) στα 24'' για το τέλος του αγώνα. Ακολούθησαν οι 2/2 βολές του Νίκου Δίπλαρου στα 7'' για να "σφραγίσουν" την πρόκριση της Ελλάδας στα ημιτελικά της διοργάνωσης επί της "Λιέτουβα" (76-72), εκεί όπου περιμένει η Ισπανία (22/7, 21:15).

Ο MVP

Ποιος είναι ο πολυτιμότερος; Δύσκολη ερώτηση! Ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος πάλεψε με τα λιθουανικά θηρία στην τελευταία περίοδο, έκανε τρομερή προσπάθεια και τελείωσε με 21 πόντους (με 3/7 δίπ., 4/10 τρίπ., 3/4 βολ.), 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 λάθη και 1 κλέψιμο σε 36'28'' συμμετοχής. Κάτι παραπάνω από καθοριστικός όμως ήταν κι ο Αντώνης Κόνιαρης, ειδικά στα τελευταία τρία λεπτά. Ο πλεϊμέικερ του ΠΑΟΚ έβαλε το μεγαλύτερο σουτ της βραδιάς στα 24'' για το +3 (74-71) της Ελλάδας. Στα 33'52'' που χρησιμοποιήθηκε, είχε 17 πόντους (με 1/4 δίπ., 5/5 τρίπ.), 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 2 κλεψίματα!

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Όπως έγινε με τη Γερμανία, έτσι κι απόψε ο Ηλίας Παπαθεοδώρου επιστράτευσε το σχήμα ειδικών καταστάσεων. Αυτό με τον Διονύση Σκουλίδα στο "4" και τον Βασίλη Χαραλαμπόπουλο στο "5", σχήμα που απέδωσε ξανά με την ίδια αποτελεσματικότητα, αφού έφερε την ανατροπή από το -15 (46-61) του 28ου λεπτού.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Το +14 (25-11) που είχε η Ελλάδα στην τελευταία περίοδο ήταν εντυπωσιακό, κι αυτό που έκανε τη διαφορά. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα είχε σε αυτό το διάστημα: 9/18 σουτ, 5/5 βολές, 5 ασίστ και 3 κλεψίματα! Αντίθετα, η Λιθουανία περιορίστηκε σε: 3/16 σουτ, 5/9 βολές, 2 ασίστ και 4 λάθη!

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η Λιθουανία πήγε στην Κρήτη με φιλοδοξίες να πάρει ένα μετάλλιο, διαθέτει άλλωστε μια εξαιρετικά ταλαντούχα φουρνιά. Κάτι που φρόντισε να καταδείξει με το "καλησπέρα", όταν αντέδρασε πολύ γρήγορα στο +8 (8-0 στο 4') της Ελλάδας. Η "λιέτουβα" άρχισε να σκοράρει κατά ριπάς από την περιφέρεια, βρήκε ρυθμό στις δύο πλευρές του παρκέ και σταδιακά βελτίωσε την εικόνα στις δύο πλευρές του παρκέ.

Οι ψηλοί της μάλιστα έκαναν θραύση, την στιγμή που οι γκαρντ της Ελλάδας είχαν τον πρώτο λόγο έναντι των των αντιπάλων τους. Παρόλ' αυτά, οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο συνεπείς στην επίθεση, για το +9 (23-32) στο 15ο λεπτό, προβάδισμα το οποίο όμως έκανε αμέσως "φτερά", με το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα να πηγαίνει στα αποδυτήρια, όντας μπροστά στο σκορ (41-38).

Η αλήθεια βέβαια είναι πως στο παρκέ, οι διεθνείς μας δεν έδειχνα να νιώθουν ιδιαίτερα άνετοι. Η καθολική υπεροχή της Λιθουανίας στα επιθετικά ριμπάουντ στη γ' περίοδο έπαιξε ρόλο σε αυτό, με τους ψηλούς της να ανανεώνουν διαρκώς επιθέσεις και τους περιφερειακούς της να "πυροβολούν" από την περιφέρεια. Αποτέλεσμα; Το +15 (46-61) που απέκτησαν στο 28ο λεπτό, προβάδισμα που έμοιαζε να καταδικάζει την "γαλανόλευκη".

Κάτι που πάντως φάνηκε πολύ πρώιμο ως παραδοχή. Ο Ηλίας Παπαθεοδώρου επιστράτευσε ξανά την πεντάδα των ειδικών καταστάσεων, που αποτελούνταν από τρία γκαρντ, τον Διονύση Σκουλίδα στο "4" και τον Βασίλη Χαραλαμπόπουλο στο "5". Αυτό ήταν! Ο αρχηγός της Εθνικής Νέων Ανδρών πέτυχε συνεχόμενα προσωπικά καλάθια, η διαφορά έπεσε σε μονοψήφια επίπεδα (58-64 στο 35') και όλα πια έμοιαζαν εφικτά. Ακόμη κι όταν χρεώθηκε με το τέταρτο προσωπικό του φάουλ, με πέντε λεπτά να απομένουν για το τέλος.

Το μομέντουμ είχε αλλάξει πλευρά, ειδικά από την στιγμή που ο Βασίλης Μουράτος έδωσε το προβάδισμα στην Ελλάδα (69-68 στο 37') με έμμεσο τρίποντο. Το παιχνίδι ήρθε στο "Χ" μετά από βολές του Λαουρίνας Μπιρούτις, πριν ο Αντώνης Κόνιαρης πάρει ένα μεγάλο επιθετικό ριμπάουντ και σκοράρει για τρεις στα 24'' (74-71). Ακολούθησαν ελεύθερες βολές για τον Λαουρίνας Μπελιάουσκας, με τη δεύτερη μόνο να βρίσκει τον στόχο (74-72), πριν έρθει ο Νίκος Δίπλαρος για να αποδειχθεί... τέρας ψυχραιμίας και να "τελειώσει" το παιχνίδι με 2/2 βολές (76-72) στα 5'' για το φινάλε.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 41-38, 51-61, 76-72.

ΕΛΛΑΔΑ: Λούντζης, Μιλεντίγιεβιτς, Κόνιαρης 17 (5/5 τρίπ.), Φλιώνης, Καρράς 12 (7 ριμπ.), Σκουλίδας, Δίπλαρος 7 (1), Χρηστίδης 5, Χαραλαμπόπουλος 21 (4 τρίπ., 9 ριμπ., 5 ασ.), Μουράτος 14 (1).

ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ: Μπελιάουσκας 5 (2/10 σουτ), Ντιενίνις 11 (3), Λουκοσιούνας 3 (1/8 τρίπ.), Μπιρούτις 17 (12 ριμπ.), Βάρνας 11 (3/10 τρίπ.), Έχοντας 12 (13 ριμπ.), Μπερούτσκα 10 (2), Κατσιούσκα 3 (1).