Σάββατο 22 Απρ 2017
Πρεμιέρα στην Πρέβεζα με νίκη για τους Παίδες του Προμηθέα - Σήμερα. ο "Τελικός" με την γηπεδούχο Νικόπολη Πρέβεζας στις 3

Με νίκη ξεκίνησε η Παιδική ομάδα του Προμηθέα τις υποχρεώσεις της για τον Β΄ (Επαρχιακό) Όμιλο της Β΄ Φάσης του 44ου Πανελληνίου Παίδων, αφού επικράτησε της Καλαμάτας 1980 με 70-41.

Η πατρινή ομάδα ξεκίνησε μουδιασμένα το παιχνίδι και φάνηκε, στην αρχή, να επηρεάζεται από τις 2 σημαντικές απουσίες των ψηλών της, Καραΐσκου και Μαντζούκα, με αποτέλεσμα το παιχνίδι να είναι αμφίρροπο τα πρώτα 15 λεπτά. Στη συνέχεια, όμως, η ομάδα του Ανδρέα Κεσαπίδη ανέβασε την απόδοσή της και με όπλο την άμυνα της κατάφερε ν’ ανεβάζει σταθερά τη διαφορά για να φθάσει με άνεση στο τελικό 70-41. Αξίζει, μάλιστα, να σημειώσουμε πως ο Προμηθέας δέχθηκε 23 πόντους τα πρώτα 15΄ και μόλις 18 στη συνέχεια του αγώνα.

Ο Όμιλος συνεχίζεται αύριο με τον Προμηθέα να αντιμετωπίζει σ’ έναν άτυπο «Τελικό», στις 3 το μεσημέρι, τον γηπεδούχο ΣΚ «Νικόπολη» Πρέβεζας, που επικράτησε στον άλλο αγώνα της ημέρας της Δόξας ΛΑγ.Αδριανού με 69-58.

Αναλυτικά: ΑΣΠ Προμηθέας – ΑΟ Καλαμάτα ’80 70 - 41

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 36-28 (ημιχ.), 53-35, 70-41.

ΑΣΠ Προμηθέας (Κεσαπίδης): Ματαράς Σ. 14, Δατσιάδης 5, Καφέζας 9, Κατσουλάκος 21, Αδαμόπουλος 17, Μοίραλης 4, Αλαφοδήμος, Λιόλιος, Γραμματικός, Ματαράς Στ.

«Νικήσαμε πιο δύσκολα από ό,τι δείχνει το τελικό σκορ», δήλωσε ο κόουτς του Προμηθέα, Ανδρέας Κεσαπίδης και πρόσθεσε: «Θέλαμε να ξεκινήσουμε με νίκη αυτήν την σειρά. Μπήκαμε στο παιχνίδι αρκετά νευρικοί και κάναμε εύκολα λάθη, με αποτέλεσμα ο αντίπαλός μας να είναι κοντά στο σκορ. Στο γ΄ 10λεπτο βελτιώσαμε την προσωπική άμυνα και καταφέραμε να πάρουμε τη διαφορά, κάνοντας λίγο πιο εύκολο το έργο μας. Κρατάμε τη νίκη και συνεχίζουμε την προσπάθεια».