Πέμπτη 25 Μάρ 2021
BCL Η ΑΕΚ ξέμεινε απο δυνάμεις βαρια  ήττα στην Νίντζι 88-60
Η ΑΕΚ είχε εκ προοιμίου δύσκολο έργο στο Νόβγκοροντ αλλά το έκανε… αφόρητο. Παίζοντας με τη μισή ομάδα εκτός μάχης και προερχόμενη από αγώνα πριν από 48 ώρες στο Στρασβούργο και από συνεχείς μετακινήσεις, υποτάχθηκε άνευ όρων στη Νίζνι. Οι Ρώσοι ήταν εντυπωσιακοί, δικαιολόγησαν απόλυτα το αήττητο και την πρωτιά στον όμιλό τους, έφτασαν στο 88-60 και το 4-0 που τους εξασφάλισε την πρόκριση. Οσο για την, απελπιστικά άστοχη σήμερα, ΑΕΚ θα πάει την ερχόμενη Τετάρτη στην Αγκυρα για τον πρώτο «τελικό» πρόκρισης.

Η ΑΕΚ έκανε δυναμική εκκίνηση στον αγώνα και με επιθετικό πρωταγωνιστή τον Δημήτρη Μωραϊτη στο 5′ ήταν στο 7-12. Η Νίζνι αντέδρασε άμεσα και αποτελεσματικά. Με τον Κόμολοφ αρχικά και τον Βοροντσέβιτς στη συνέχεια να το παίρνει πάνω του, έκανε σερί 16-0 για το 23-12 στο 8’30” και έκλεισε το δεκάλεπτο με διψήφια διαφορά, 25-15.

Η ΑΕΚ δε σούταρε καλά, δεν μπορούσε να απειλήσει απ’ έξω όπου ήταν η μοναδική της εναλλακτική με τις ελλείψεις που είχε στους ψηλούς και έτσι η Νίζνι κρατούσε με άνεση τον έλεγχο του αγώνα. Προς το τέλος του ημιχρόνου μάλιστα, πάτησε και το γκάζι και εκτόξευσε τη διαφορά μέχρι το +16 του ημιχρόνου, με το σκορ στο 46-30.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το γήπεδο… έγειρε. Η ΑΕΚ δε μπορούσε να σκοράρει με κανέναν τρόπο, Λάνγκφοντ, Μέικον και Λοτζέσκι ήταν «άφαντοι» και οι Ρώσοι με φτερά σε πόδια και χέρια πια είχαν στήσει πάρτι. Εκλεισαν την περίοδο στο +29, 71-42 και δεν άφηναν κανέναν περιθώριο αμφισβήτησης για την τελική έκβαση του αγώνα.