Πέμπτη 02 Φεβ 2017
ο Ολυμπιακός, 90-75 την Ούνικς Καζάν

Ξεπερνώντας τα αγωνιστικά του προβλήματα ο Ολυμπιακός επικράτησε 90-75 της Ούνικς στο Καζάν και παράμεινε τρίτος στο βαθμολογικό πίνακα της Ευρωλίγκας, φτάνοντας τις 15 νίκες.

Ο Ολυμπιακός μπήκε στο παρκέ και έτρεξε ένα τέλειο πρώτο δεκάλεπτο. Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου έβγαλαν ενέργεια και στις δύο πλευρές του παρκέ, περιόρισαν αμυντικά τους Ρώσους της Ούνικς Καζάν, ενώ με εντυπωσιακή ευστοχία στην επίθεση ολοκλήρωσαν το δεκάλεπτο με συγκομιδή 33 πόντων, έχοντας δεχθεί μόλις 13. Με το εκπληκτικό 33-13 στο 10’ οι «ερυθρόλευκοι» έβαλαν τις βάσεις για την τελική επικράτηση.

Η φανταστική εμφάνιση του Ολυμπιακού συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο με την διαφορά ότι σε σχέση με τον πρώτο η Ούνικς βρήκε περισσότερους πόντους ισορροπώντας την κατάσταση. Ενδεικτικό του δεύτερου δεκαλέπτου ήταν το ισόπαλο επί μέρους σκορ (23-23) με τους Πειραιώτες πάντως να συνεχίζουν να σκοράρουν και παρά τις απουσίες να οδεύουν στα αποδυτήρια με διαφορά 20 πόντων (56-36). Ακόμα ένα χαρακτηριστικό στοιχείο ήταν ότι όλοι οι παίκτες που χρησιμοποίησε ο Σφαιρόπουλος, πλην του Παπαπέτρου, σκόραραν.

Όπως ήταν λογικό λόγω των αγωνιστικών προβλημάτων του Ολυμπιακού, αλλά και της ικανότητας της Ούνικς να ανεβάζει το ρυθμό της στο δεύτερο μισό κάθε αγώνα η διαφορά ψαλιδίστηκε στο τρίτο δεκάλεπτο, με τους «ερυθρόλευκους» πάντως να διατηρούν το πάνω χέρι και τον έλεγχο του ματς. Για τους Ρώσους ο Κιθ Λάνγκφορντ, που περιορίστηκε πολύ από τον Παπανικολάου βρήκε τον τρόπο να πετύχει αρκετούς πόντους, όμως οι Πειραιώτες είχαν σε μεγάλη βραδιά τον Έρικ Γκιν, που σκόραρε 23 πόντους στα πρώτα 30 αγωνιστικά λεπτά. Μετά το τέλος των τριών δεκαλέπτων οι Πειραιώτες βρέθηκαν στο +15 (54-69).

Τα δεκάλεπτα: 13-33, 36-56, 54-69, 75-90.