Τρίτη 07 Νοέ 2017
Μπεσίκτας – Άρης 83-61

Την 3η του ήττα σε πέντε ματς στο Champions League της Fiba, γνώρισε ο Άρης, ο οποίος έχασε με 83-61 στην Τουρκία από την ισχυρή Μπεσίκτας. Η ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη έκανε ένα εξαιρετικό πρώτο δεκάλεπτο (προηγήθηκε με 15-22) και βρέθηκε να χάνει με 40-33 στο ημίχρονο. Μέχρι εκεί όμως…

Στη συνέχεια έχασε την επαφή της με το σκορ, απόρροια των πολλών λαθών (15), της έλλειψης ενέργειας στην άμυνα, αλλά και της κυριαρχίας των Τούρκων στα ριμπάουντ (32-22). Πρώτος σκόρερ ο Γιάννης Αθηναίου με 18π., ωστόσο πλην το Ελληνα γκαρντ και του Κιθ Μπένσον που είχε 10π. δεν υπήρξε άλλος κίτρινος με διψήφιο αριθμό πόντων. Στα θετικά οι αρκετές ασίστ (16) που μοίρασαν οι κίτρινοι, γεγονός που δεν το συναντάμε συχνά στον φετινό Άρη, αλλά και η ευστοχία στα τρίποντα (10/29).

Από πλευράς Τούρκων, μεγάλη ζημιά έκαναν οι Μπόουτραϊτ με 21π., ο πρώην παίκτης του Πανιωνίου, Ντίμπλερ με 16π. και o πρώην παίκτης του Ολυμπιακού Στρόμπερι με 13. «Θραύση» από τους παίκτες του Ουφούκ Σαρίτσα από τα 6,75μ. «έγραψαν» 15/30!

Οσον αφορά την εξέλιξη του ματς, η ομάδα του Γιαννάκη μπήκε εξαιρετικά στο ματς. Με πίεση στην άμυνα και αποτελεσματικότητα στην επίθεση κατάφερε να προηγηθεί ακόμη και με 10π. (12-22 στο 9’), όμως η συνέχεια ήταν αρνητική.Οι Τούρκοι ανέβασαν ρυθμούς, απάντησαν με 25-11 στο δεύτερο δεκάλεπτο για να κλείσουν το ημίχρονο στο 40-33. Στα δύο τελευταία δεκάλεπτα, ο Άρης έδειξε ότι δεν μπορούσε να ακολουθήσει. Ειχε αρκετά νεκρά διαστήματα στην επίθεση, με τη Μπεσίκτας να παγιώνει μια διψήφια διαφορά που έφτασε στα τέλη της τρίτης περιόδου στο +15 (57-42).

Δύο τρίποντα από Μπελ και Βασιλόπουλο έριξαν τη διαφορά στους 8 πόντους (64-56) στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, όμως ως εκεί. Οι γηπεδούχοι σκόραραν στη συνέχεια κατά… βούληση με αποτέλεσμα αυτό το τελικό +22 υπέρ τους.

Τα δεκάλεπτα: 15-22, 40-33, 60-47, 83-61