Τετάρτη 08 Νοέ 2017
Στρασμπούρ – ΑΕΚ 80-78

Η ΑΕΚ δεν κατάφερε να ολοκληρώσει μια επική ανατροπή στη Γαλλία, χάνοντας με 80-78 από τη Στρασμπούρ για την 5η αγωνιστική του Champions League. Τρίτη ήττα για την ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου που βρέθηκε να χάνει με 16 πόντους, αλλά με έναν απίστευτο Ντούσαν Σάκοτα (19π. 4/5) τρίποντα, έφτασε κοντά στο «κλέψει» ένα ματς που φαινόταν χαμένο…

«Δήμιος» για την Ενωση, ο πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού, Ζακ Ράιτ, ο οποίος με το σκορ στο 78-78 και με 2,7 δευτερόλεπτα για το φινάλε, σημείωσε το νικητήριο καλάθι! Ο Αμερικανός είχε 26 πόντους, ενώ πολύ καλός ήταν και ο επίσης πρώην «πράσινος» Ντέβιντ Λόγκαν με 20π. (4/8τρ.).

Από την ΑΕΚ που άργησε πολύ να «ξυπνήσει» και όταν το έκανε, το έκανε με ανορθόδοξο τρόπο, ξεχώρισε και ο Γκριν με 18π.

Κακό πρώτο ημίχρονο

Προβληματική εικόνα στους περισσότερους τομείς παρουσίασε στα δύο πρώτα δεκάλεπτα η ομάδα του Μανωλόπουλου. Η άμυνα των «κίτρινων» ήταν πολύ ευάλωτη, ειδικά στο περιφερειακό σουτ, με τους Σι Ατκινς και Λόγκαν να την «πληγώνουν» αρκετές φορές. Παράλληλα το ελληνικό συγκρότημα ήταν προβλέψιμο στην επίθεση, καθώς όπως και στα περισσότερα παιχνίδια του, οι προσπάθειες ήταν κυρίως ατομικές.

Είναι χαρακτηριστικό ότι η ΑΕΚ τελείωσε το α’ μέρος με μόλις 1/9 τρίποντα και συνολικά 11/29 εντός παιδιάς! Χάρις, Λαρεντζάκης και Τζέιμς προσπαθούσαν να δώσουν επιθετικές λύσεις, ωστόσο δεν υπήρχε σωστή δημιουργία, κάτι που «αποτυπωνόταν» και στο παρκέ.

Η ΑΕΚ βρέθηκε να κυνηγά στο σκορ σχεδόν από την αρχή, με τους Γάλλους να ξεφεύγουν με 10π. (19-9) στο 8’, αλλά ακόμη και με 13π. (34-21) στο 17’. Τελικά το ημίχρονο έκλεισε στο 39-29 για τη Στρασμπούρ, αφού η ελληνική ομάδα όποτε προσπαθούσε να πλησιάσει στο σκορ, δεν είχε ανάλογη συνέχεια, με τους ταχείς γηπεδούχους να διατηρούν ένα καλό προβάδισμα με ξαφνικά ξεσπάσματα.Από το -16 στο… ντέρμπι!

Το ματς πήγε να ξεφύγει εντελώς για την Ενωση, καθώς οι Γάλλοι που είχαν επιβάλλει πλήρως το ρυθμό τους και στο μεγαλύτερο μέρος της τρίτης περιόδου, «εκτόξευσαν» τη διαφορά ακόμη και στους 16 (53-37 στο 27’). Κάπου εκεί όμως άρχισε μια εντυπωσιακή αντεπίθεση από τους παίκτες του Μανωλόπουλου. Πρώτα με τον Γκριν και μετά (στο τελευταίο δεκάλεπτο) με τον Σάκοτα η ΑΕΚ άρχισε να σκοράρει με φοβερή ευστοχία, κυρίως από τα 6,75μ. Είναι χαρακτηριστικό ότι μέσα σε 4,5 λεπτά ο «δικέφαλος» έτρεξε επιμέρους 19-8 για να προσπεράσει μετά από πάρα πολύ ώρα με 65-66, 5’:40’’ πριν το φινάλε!

Στο διάστημα αυτό, ο ως τότε αποκομμένος από την υπόλοιπη ομάδα Σάκοτα, πήρε «φωτιά» με 3 σερί τρίποντα, ενώ δύο ακόμη σημείωσε ο Γκριν! Το ματς απέκτησε χαρακτήρα θρίλερ, με τον Λόγκαν να βάζει μπροστά τη Στρασμπούρ με 3π. χάρη σε λέι απ (78-75 στα 26’’), τον Σάκοτα να ισοφαρίζει με νέα «τρίποντη βόμβα» από τα… 9 μέτρα, αλλά τελικά την ομάδα του Κολέ να παίρνει εκείμη τη νίκη, καθώς ο Ράιτ ευστόχησε από κοντά, παίρνοντας και φάουλ από τον Λαρεντζάκη.

Ο Αμερικανός αστόχησε μεν στη βολή, αλλά στα 2,7 που απέμεναν και με την ΑΕΚ να μην έχει τάιμ άουτ, οι παίκτες του Μανωλόπουλου δεν πρόλαβαν να ολοκληρώσουν το… θαύμα.

Τα δεκάλεπτα: 19-11, 39-29, 57-47, 80-78