Τετάρτη 03 Οκτ 2018
Επίδειξη δύναμης από Άλμπα, Βαλένθια και Λοκομοτίβ

Η Άλμπα Βερολίνου, η Βαλένθια και η Λοκομοτίβ Κουμπάν νίκησαν Τόφας, Βιλερμπάν και Άρκα Γκντίνια αντίστοιχα και μπήκαν με εμφατικό τρόπο στο φετινό Eurocup.

Οι Γερμανοί παίζοντας το συνηθισμένο εντυπωσιακό μπάσκετ που συνηθίζουν από πέρσι κατάφεραν να νικήσουν τους Τούρκους με 107-91, παρά το γεγονός ότι οι φιλοξενούμενοι σούταραν 14/22 τρίποντα.

Λίγο αργότερα, η Βαλένθια, συνάντησε αντίσταση από τη Βιλερμπάν για ένα ημίχρονο (36-35), αλλά κυριαρχώντας απόλυτα στο δεύτερο μέρος πήρε το ροζ φύλλο αγώνα, με το τελικό 84-62, να μαρτυρά την ποιοτική διαφορά των δύο αντιπάλων.

Τέλος, η Λοκομοτίβ Κουμπάν χρειάστηκε μόλις ένα καλό δεκάλεπτο (το τρίτο) με αντίπαλο την Άρκα Γκντίνια, για να ξεφύγει και να νικήσει με 80-73.