Πέμπτη 14 Μάρ 2019
Ήττα πρόκρισης για την ΑΕΚ…

Η Ένωση ηττήθηκε με 62-63 από τον μαχητικό ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ,

Αλλά προκρίθηκε στα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λίγκ μπάσκετ όπου την περιμένει η Μπάμπεργκ

Ήττα δίχως κόστος για την ΑΕΚ… Η Ένωση έχασε εντός έδρας με 62-63 από τον ΠΑΟΚ την Τετάρτη (13/3) ωστόσο σε συνδυασμό με το υπέρ της 74-85 στην Πυλαία προκρίθηκε στα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ μπάσκετ όπου θα αντιμετωπίσει τη γερμανική Μπάμπεργκ.

Το παιχνίδι ήταν κακό σε ποιότητα, με τις δύο ομάδες να… σπάνε τα καλάθια. Η ΑΕΚ δεν έπεισε με την απόδοσή της και ευτυχώς για τους «κιτρινόμαυρους» αυτό δεν τους κόστισε.

Από την άλλη, οι Θεσσαλονικείς πάλεψαν το ματς αλλά είχαν σε κάκιστη μέρα των αρχισκόρερ τους, Γκος. Και μπορεί να μην κατάφεραν να πάρουν την πρόκριση, ωστόσο πανηγύρισαν μία νίκη γοήτρου σε μία δύσκολη έδρα.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε καλύτερα στο παρκέ και προηγήθηκε με 5-10. Ωστόσο, οι «κιτρινόμαυροι» με ένα σερί 8-0 πέρασαν μπροστά στο σκορ με 13-10 και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +4 (18-10).

Η Ένωση δυνάμωσε την άμυνά της στη δεύτερη περίοδο, χαμήλωσε τον ρυθμό και ξέφυγε στο +9 (32-23) αλλά οι φιλοξενούμενοι την πίεσαν προς το τέλος της και μείωσαν σε 32-27, που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλετο, οι φιλοξενούμενοι βελτιώθηκαν σστον τομέα των ριμπάουντ και με ένα επι μέρους 13-20 κατάφεραν να προηγηθούν με 45-47.

Μάλιστα, στο 31′ ξέφυγαν και στο +5 (45-50), προτού η Ένωση βγάλει αντίδραση και περάσει μπροστά με 57-55 στο 38′. Στα λεπτά που απέμεναν, οι Θεσσαλονικείς κυνήγηαν τη νίκη και τελικά κατάφεραν να την πάρουν με τον Τζέφερσον να σημειώνει το νικητήριο καλάθι.

Τα δεκάλεπτα:18-14, 32-27, 45-47, 62-63.

ΑΕΚ(Μπάνκι): Γκρίφιν 8 (2), Χάντερ 11 (7 ριμπάουντ), Λαρεντζάκης 8 (0/6 τρίποντα), Ματσιούλις 10 (2), Σαντ-Ρος 3, Γιαννόπουλος 3 (1), Τζέιμς 8 (7 ριμπάουντ), Σάκοτα 6, Θίοντορ 2, Τσαλμπούρης 3 (1).

ΠΑΟΚ(Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 5, Γκος 5 (1), Χάτσερ 10 (1), Τζέφερσον 11 (9 ριμπάουντ), Ζάρας 3 (1), Γκάρετ2 (6 ριμπάουντ), Κόνιαρης 4, Μαργαρίτης 10, Σχίζας 2, Τέπιτς 9 (1), Τσόχλας 2.