Δευτέρα 11 Νοέ 2019
Γ ΕΘΝΙΚΗ ΜΠΑΣΚΕΤ  Ανατροπή ο Γλύκος διπλό η ΠΓΕ

Ο ΝΕΟΛ έκανε ακόμη μία εντυπωσιακή εμφάνιση εντός έδρας επικρατώντας της Αχαγιάς με 84-58. Η ομάδα της Κεφαλλονιάς «πυροβολούσε» αδιακρίτως από τα 6.75 και δεν άφησε κανένα περιθώριο στην απελπιστικά άστοχη Αχαγιά να διεκδικήσει τη νίκη. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για την ομάδα του Τζουγανάτου, που προηγήθηκε με 15-4 στα πρώτα λεπτά του αγώνα.

Οι φιλοξενούμενοι επέτρεψαν πολλά ελεύθερα σουτ σε Ιωάννου και Θεοδωράκο του ΝΕΟΛ που οδήγησαν την ομάδα τους στο στο +19(53-34). Η ομάδα της Αχαίας δεν απείλησε τους γηπεδούχους που κυριάρχησαν απόλυτα φτάνοντας σε μία άνετη νίκη. Από την άλλη, η Αχαγιά προσγειώθηκε απότομα, μετά από πολύ καλό ξεκίνημα με 2/2 νίκες και πλέον στρέφει την προσοχή της στο παιχνίδι της Τετάρτης με τον ΑΟΠΦ.

Το Κορωπί επέστρεψε στις νίκες με τον πλέον εμφατικό τρόπο καθώς επικράτησε εντός έδρας της Κηφισιάς με 106-94. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι μέχρι την 3η περιόδο, όμως οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν στο τελευταίο δεκάλεπτο και με επιμέρους 31-20 έφτασαν στη νίκη. Η Παναχαϊκη πανηγύρισε μία σπουδαία νίκη επί των Δρομέων Τρίπολης με 55-68 και πήρε 2η σερί νίκη με τους Πατρινούς να αναλαμβάνουν τον έλεγχο στο ημίχρονο (22-36) και να διατηρούν το προβάδισμα μέχρι τέλους.

Η Ακράτα γνώρισε ακόμη μία εντός έδρας ήττα καθώς ο ΚΑΟΚ έφυγε με το διπλό επικρατώντας με 65-77. Η ομάδα του Κώστα Ρουμελιώτη κατάφερε να πάρει διψήφια διαφορά στο τελευταίο πεντάλεπτο του αγώνα και να πανηγυρίσει την 3η σερί νίκη.Τέλος, το Παλαίο Φάληρο επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας του 'Αρη Νίκαιας με 79-66 χάρις σε ένα ξέσπασμα στο τελευταίο δεκάλεπτο, ενώ η Ερμιονίδα σε ακόμη ένα θρίλερ στην έδρας της γνώρισε ήττα στις λεπτομέρειες από τον Ηλυσιακό με 83-86. Η ομάδα της Ερμιόνης είχε την ευκαιρία να πάρει πρακτικά το παιχνίδι με 1,8'' να απομένουν και το σκορ στο 83-85, όμως το τρίποντο που επιχείρησαν οι παίκτες του Παναγιώτη Ζωντού βρήκε σίδερο με αποτέλεσμα, ο Ηλυσιακός να πάει, μετά από φάουλ που έγινε για να σταματήσει ο χρόνος, στις βολές και με 1/2 να διαμορφώσει το τελικό σκορ.