Δευτέρα 20 Ιαν 2020
Γ ΘΝΙΚΗ ΜΠΑΣΚΕΤ : Ανατροπές στο φινάλε του Α γύρου

Μια μεγάλη νίκη πανηγύρισε ο ΚΑΟΚ του Παλαιού Φαλήρου, στερώντας του έτσι την μοναξιά στην κορυφή του 1ου ομίλου. Οι γηπεδούχοι ήταν «σαρωτικοί» στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής έχοντας καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης το πάνω χέρι. Μάλιστα η διαφορά στο παιχνίδι έφτασε ακόμα και στο +12, όμως στα τελευταία λεπτά το Φάληρο εκμεταλλεύτηκε δυο λάθη των γηπεδούχων και έκλεισε την ψαλίδα στο 67-61 που ήταν και το τελικό σκορ.

Το «δώρο» από την Κόρινθο εκμεταλλεύτηκε ο Ηλυσιακος, ο οποίος πήρε τη νίκη της Παναχαϊκής με 85-59 και έφτασε τους 24 βαθμούς στο κλείσιμο του πρώτου γύρου. Το σύνολο του Καυκή έχοντας για ακόμα ένα παιχνίδι εξαιρετικό τον Κελαϊδή και με τον Φώτση στην σύνθεση του έκανε το 11-2 στη σειρά και έπιασε στην κορυφή το Παλαιό Φάληρο.

Πραγματική «μάχη» που εν τέλει κρίθηκε στην β’ παράταση έγινε στο κλειστό του Χαλανδρίου, με τους Δρομείς να πανηγυρίζουν την 2η τους νίκη στο πρωτάθλημα απέναντι στην ομώνυμη ομάδα. Το ματς ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Έτσι το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 22-21 υπερ της ομάδας της Τρίπολης. Οι φιλοξενούμενοι συνεχισαν δυναμικά και με καλή αμυντική λειτουργία κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια με σκορ 40-35. Στο τρίτο δεκάλεπτο το Χαλάνδρι βγήκε αποφασισμένο να δώσει τα… ρέστα του, με αποτέλεσμα να ανατρέψει και να κρατήσει τα «ηνία» (56-50) μέχρι και το 38ο λεπτό. Τα κρίσιμα τρίποντα των Σπυράκου και Μπαλή έφεραν και άλλη ανατροπή το παιχνίδι που εν τέλει ισορρόπησε στο 40ο λεπτό (65-65) και πήγε στην παράταση. Εκεί οι Δρομείς χάρη στους Μπαλή Σπυράκου και Μπουρή σε συνδυασμό με την ευστοχία στις κρίσιμες βολές κατάφεραν να βγουν μπροστά και εν τέλει να πανηγυρίσουν το «διπλό» με 85-82, φέρνοντας τετραπλή ισοβαθμία στα χαμηλά του ομίλου.

«Στοπ» στο θετικό σερί των πέντε αποτελεσμάτων έβαλε η ΑΕΝΚ του Άρη Νίκαιας, φτανοντας ετσι τους 19 βαθμους. Η ομάδα της Κηφισιάς κατέκτησε τη νίκη με 88-74, έχοντας τέσσερις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων. Συγκεκριμένα, οι Οικονόμου, Μοσχοβίτης, Δούβλης, Μακρυγιάννης και Δουβλής είχαν από 19, 16, 15 και 14(2) αντίστοιχα. Από την άλλη πλευρά οι Θεοδωράκος και Σκάνδαλος σταμάτησαν στους 19 και 18.

Την «έκπληξη» της αγωνιστικής έκανε η Ερμιονίδα στο Κορωπί, πανηγυρίζοντας το «διπλό» της ομώνυμης ομάδας με 69-63. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι καθ’ όλη τη διάρκεια του. Ο Χασα στην λήξη του πρώτου δεκαλέπτου ήταν αυτός που έδωσε προβάδισμα 2 πόντων στην ομάδα του (20-18). Απάντηση όμως είχε το Κορωπί με τον Κατούφα στην περίοδο που ακολούθησε. Έτσι στο ημίχρονο ο πίνακας έγραψε 32-3ο υπερ των γηπεδούχων. Με επιμέρους 18-12 η Ερμιονίδα κράτησε τα η μία στο τρίτο δεκάλεπτο, ενώ και στο τέταρτο οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που με επτά πόντους του Σαρικά και δυο απανωτά τρίποντα των Θωμά και Γκολέμη «κλείδωσαν» τη πρώτη τους εκτός έδρας νίκη.

Με το «διπλό» απέναντι στον Γλαύκο ολοκλήρωσε η Αχαγια την πορεία τους στον πρώτο γύρο του 1ου ομίλου νότου. Το σύνολο του Μπαζίνα από το ξεκίνημα της αναμέτρησης βγήκε μπροστά και μπορεί να «καρδιοχτύπησε» στην τελευταία περίοδο παρόλα αυτά εν τέλει κατάφερε να πανηγυρίσει και να κλείσει με το 8-5 στην σειρά το πρώτο μισό του πρωταθλήματος. Από την άλλη ο Γλαύκος παρέμεινε στην θέση των «μπαράζ» έχοντας 18 πόντους.

Τις δέκα νίκες έφτασε ο ΝΕΟΛ, ο οποίος πήρε το «διπλό» στην Ακράτα με 94-78. Οι γηπεδούχοι μπορεί να κατέκτησαν το προβάδισμα στο 5ο λεπτό με 9-8, όμως το σύνολο από το Ληξούρι γρήγορα ανέβασε ρυθμό και χωρίς να δυσκολευτούν ιδιαίτερα από εκεί και έπειτα στο ματς πήρε τη νίκη με το +16. Για ακόμα μια αναμέτρηση οι Πολίτης (18), Ρεκουνιώτης (15), και Θεοδωράκος (14) είχαν διψήφιο αριθμό πόντων, ενώ και ο Τρυφωνόπουλος έφτασε τους 14. Από πλευράς γηπεδούχων θεαματικός ήταν ο Μπάμπης Μουρατίδης ο οποίος αναδείχτηκε πρώτος σκορερ του παιχνιδιού με 49 πόντους με 9 τρίποντα.