Σάββατο 16 Φεβ 2019
Χόρεψε… σάμπα η ΑΕΚ και «γλέντησε» τη Σαν Λορέντζο

Πανεύκολα στον τελικό του Διηπειρωτικού Κυπέλλου μπάσκετ η Ένωση, που νίκησε 86-64 τους Αργεντινούς στον ημιτελικό

Άνετα και με στιλ η ΑΕΚ βρίσκεται από το βράδυ της Παρασκευής (15/2) στον τελικό του Διηπειρωτικού Κυπέλλου στο Ρίο ντε Τζανέιρο, καθώς η Σαν Λορέντζο δεν μπόρεσε να αντισταθεί στη… σάμπα των «κιτρινόμαυρων», που επικράτησαν με 86-64 στον ημιτελικό της «Καριόκα Αρένα».

Η αναμέτρηση είχε ενδιαφέρον μόνο στα πρώτα 5 λεπτά, όταν η πρωταθλήτρια Αργεντινής μπήκε… φουριόζα και πήρε το προβάδισμα στο σκορ. Ωστόσο, μόλις ο Λούκα Μπάνκι πέρασε στην πεντάδα τους Σάκοτα και Λαρεντζάκη, η ΑΕΚ πάτησε το γκάζι και δεν σταμάτησε πουθενά.

Τελείωσε μπροστά με 18-13 στο α’ δεκάλεπτο και ήταν ακόμα πιο εντυπωσιακή στο β’, όταν παίζοντας εξαιρετική άμυνα, κυρίως πάνω στον Τάκερ, και… βομβαρδίζοντας με τρίποντα το αντίπαλο καλάθι πήγε στο ημίχρονο με +19 (45-26).

Η Σαν Λορέντζο θέλησε να ξαναμπεί στην διεκδίκηση του αγώνα και μπήκε αποφασισμένη παίξει καλή άμυνα στην γ’ περίοδο , αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει την διαφορά μέχρι το -12, αφού ο Θίοντορ το… όπλο του με το γ’ δεκάλεπτο να κλείνει τελικά στο +16 για τους «κιτρινόμαυρους» (68-52).

Η τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, καθώς η ΑΕΚ έλεγξε το παιχνίδι και στη δική της ρακέτα και στην αντίπαλη και έφτασε σε μια ευρεία επικράτηση με 22 πόντους διαφορά, περιμένοντας τον αντίπαλό της στον τελικό της Κυριακής (17/2).

Διαιτητές ήταν οι Βάσκεθ (Πουέρτο Ρίκο), Κρέγιτς (Σλοβενία), Μπερμούδες-Μαρισκάλ (Μεξικό).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:13-18, 26-45, 52-68, 64-86

ΣΑΝ ΛΟΡΕΝΤΖΟ(Γκαρσία): Κλεμέντε 2, Σιμς 1, Μάτα 8 (1), Αγκίρε 7, Άντονι 14 (9 ριμπάουντ, 6 κοψίματα), Τάκερ 17 ( 2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Φιέρελουπ 6, Βιλντόζα, Καλφάνι 7 (7 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 κοψίματα), Μεγινσέ 2

ΑΕΚ(Μπάνκι): Τσαλμπούρης 2, Λαρεντζάκης 8 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο), Μωραϊτης 3 (1), Γιαννόπουλος 3 (1), Χάντερ 9, Τζέιμς 15 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 κόψιμο), Ξανθόπουλος, Σάκοτα 15 (3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ματσιούλις 4 (5 ριμπάουντ), Γκρίφιν 5 (1), Θίοντορ 12 (2), Σαντ-Ρος 10 (2)

Τα ομαδικά στατιστικά της Σαν Λορέντζο:20/39 δίποντα, 3/18 τρίποντα, 15/12 βολές, 39 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 20 λάθη, 6 κλεψίματα, 11 κοψίματα

Τα ομαδικά στατιστικά της ΑΕΚ:19/48 δίποντα, 12/26 τρίποντα, 12/15 βολές, 40 ριμπάουντ, 17 ασίστ, 12 λάθη 12 κλεψίματα, 1 κόψιμο