Σάββατο 15 Σεπ 2018
Κύπελλο Ελλάδος: Ένωση Ιλίου - Γλαύκος 72-64

Με το δεξί στις επίσημες υποχρεώσεις της νέας αγωνιστικής σεζόν ξεκίνησαν οι Άνδρες του συλλόγου μας, καθώς για την 1η αγωνιστική της Α΄φάσης του Κυπέλλου Ελλάδος επκράτησαν με 72-64 του Γλαύκου και πήραν την πρόκριση στην επόμενη αγωνιστική της Α΄φάσης, οπου θα αντιμετωπίσουν τον Ιπποκράτη Κω (ομάδα Α2) την Τετάρτη 19/9 στο Κλειστό Γ.Κακούρης (η ώρα διεξαγωγής θα ανακοινωθεί σύντομα).

Πολύ καλή εμφάνιση για την ομάδα μας απέναντι σε μια ομάδα που θα αντιμετωπίσουμε και στον όμιλο της Β΄Εθνικής στο πρωτάθλημα. Η ομάδα μας αν και δεν μπήκε καλά στην αναμέτρηση βρέθηκε πίσω με 21-13 στο πρώτο δεκάλεπτο κατάφερε να βρει γρήγορα ρυθμό στην δεύτερη περίοδο, να ισορροπήσει το ματς και να προηγηθεί στο ημίχρονο με 33-31. Το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε τις δύο ομάδες να έχουν εναλλαγές στο προβάδισμα και να κλείνουν την περίοδο ισόπαλες με 49-49 και την ομάδα μας να δείχνει πως έχει όμως την ψυχολογία υπέρ της. Στην τελευταία περίοδο οι αθλητές του Γιάννη Κτιστάκη μπήκαν μπροστά, διατήρησαν ένα προβάδισμα ασφαλείας και έφτασαν στη νίκη με 72-64.

Τέσσερις αθλητές μας έπιασαν διψήφιο αριθμό πόντων με πρώτο σκόρερ τον Δημήτρη Τσακίρη με 17 ποντους και ένα τρίποντο, τον Άρη Φουντά που σημείωσε 12 πόντους με δύο τρίποντα , τον Ανδρέα Χαϊκάλη με 11 πόντους και δύο τρίποντα, καθώς και τον αρχηγό της ομάδας μας Οδυσσέα Μπέλλα που πέτυχε 10 πόντους με τρία τρίποντα.