Κυριακή 16 Σεπ 2018
Μακάμπι Τελ Αβίβ – ΑΕΚ 95-99 (κ.α. 84-84)

Την πρώτη θέση στο τουρνουά “Νεόφυτος Χανδριώτης” πήρε η ΑΕΚ, καθώς κέρδισε στην παράταση τη Μακάμπι Τελ Αβίβ με 99-95 και με τρεις νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια πήρε την πρώτη θέση στο τουρνουά, που έγινε στην Κύπρο. Το παιχνίδι στα τελευταία λεπτά ήταν πραγματικό ντέρμπι, με την Ένωση να πανηγυρίζει τελικά τη νίκη στο τέλος και την πρώτη θέση. Πολλή καλή εμφάνιση για Γκρίφιν και Χάντερ, καθοριστικός ο Ματσιούλις

Τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ήταν αρκετά ισορροπημένα, με την ΑΕΚ να έχει ένα προβάδισμα 2 πόντων (9-11). Η Ένωση στη συνέχεια ανέβασε την απόδοση της και με κορυφαίο τον Δημήτρη Μωραΐτη προηγήθηκε με 11 πόντους (12-23). Η “Βασίλισσα” συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και με πολύ καλή άμυνα και επίθεση ολοκλήρωσε το δεκάλεπτο μπροστά με 29-17.

Η εικόνα παρέμεινε ίδια και στο δεύτερο δεκάλεπτο και στα μέσα της περιόδου η ΑΕΚ ήταν μπροστά με 37-27. Η Μακάμπι Τελ Αβίβ προσπάθησε να ρίξει τη διαφορά στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 47-39.

Οι παίκτες του Λούκα Μπάνκι είχαν τον έλεγχο του αγώνα μέχρι και τρία λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου, όπου ήταν μπροστά με 65-52. Στα τελευταία λεπτά, όμως, η Μακάμπι αντέδρασε και με σερί 9-3 μείωσε τη διαφορά στους 7 (61-68).

Η ΑΕΚ στο ξεκίνημα συνέχισε να έχει επιθετικά προβλήματα και με ένα σερί 7-0 που δέχτηκε, το παιχνίδι ήρθε στα ίσια (68-68). Η Μακάμπι συνέχισε το σερί της και κατάφερε να περάσει μπροστά (71-68). Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι μέχρι και το τέλος και στο 38′ η Ένωση ήταν πίσω με 4 (81-77).

Η “Βασίλισσα” δεν τα παράτησε και με καλές άμυνες ισοφάρισε σε 81-81 και μάλιστα πέρασε μπροστά με 83-81 με βολές του Γκρίφιν. Ο Πάργκο απάντησε με τρίποντο (84-83), αλλά ο Γκρίφιν απάντησε άμεσα με μία βολή (84-84). Στα τελευταία δευτερόλεπτα έγιναν απίστευτα πράγματα, καθώς αρχικά ο Χάντερ έκλεψε και αστόχησε μόνος του σε λέι απ, ενώ στη συνέχεια η Μακάμπι αστόχησε σε δύο συνεχόμενα σουτ και το παιχνίδι πήγε στην παράταση.

Η ΑΕΚ στην παράταση μπήκε δυνατά και με επί μέρους 9-1 προηγήθηκε με 93-85. H Μακάμπι με ένα μικρό 4-0 μείωσε σε 93-89, αλλά ο Ματσιούλις δήλωσε “παρών” και με το δεύτερο τρίποντο του στην παράταση αποκατέστησε τη διαφορά των 7 πόντων (89-96).

Η Μακάμπι πλησίασε ξανά στους 2 (94-96), αλλά ο Γκρίφιν με καλάθι και φάουλ έκανε το 99-94 18,5” πριν το τέλος. Η Μακάμπι δεν μπόρεσε να ανατρέψει την κατάσταση και η Ένωση πανηγύρισε τη νίκη με 99-95.

Τα δεκάλεπτα: 17-29, 39-47, 61-68, 84-84, 95-99