Σάββατο 14 Οκτ 2017
2/2 ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΡΟΜΗΘΕΑ ΜΕ ΑΠΟΛΑΥΣΤΙΚΗ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΚΑΙ ΝΙΚΗ ΜΕ 91-80 ΕΠΙ ΤΟΥ ΦΑΡΟΥ ΛΑΡΙΣΑΣ

Πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση, ο Προμηθέας νίκησε και τον Φάρο Λάρισας με 91-80 στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της STOIXIMAN.GR Basket League και πέτυχε έτσι το 2 στα 2 στο ξεκίνημα της φετινής σεζόν. Μάλιστα, το ροζ φ.α. συνδυάστηκε και με πλούσιο θέαμα και όμορφο μπάσκετ, το οποίο ικανοποίησε τους 2.000 περίπου πατρινούς φιλάθλους που βρέθηκαν στις κερκίδες του «Τόφαλος».

Ο Φάρος ξεκίνησε πιο δυνατά το παιχνίδι, με τον Μουράτο κύριο άξονα των επιθέσεων της ομάδας της Λάρισας (10-11 στο 4΄), όμως οι «Προμηθείς», με Τουτζιαράκη και Φαγιέ «κέρβερους» στην ρακέτα, έβρισκαν τις λύσεις που ήθελαν (14-11 στο 5΄, 18-13 στο 6΄). Με ένα τρίποντο και έναν αιφνιδιασμό του Γκίκα, ο Προμηθέας προηγήθηκε με 23-15 στο 7΄, ενώ λίγο αργότερα ο ίδιος παίκτης «έγραψε» το 28-17 με νέο εύστοχο σουτ έξω από τα 6.75μ. Ο Έβανς με καλάθι και φάουλ διαμόρφωσε στο 9΄ το 31-19, με την α΄ περίοδο να κλείνει με 31-21 για το πατρινό συγκρότημα. Η β΄ περίοδος ξεκίνησε με καλάθι και φάουλ του Βαβάτσικου και ένα φόλοου του Γουέαρ (33-26 στο 12΄), με τον Μάκη Γιατρά να επιστρατεύει στην συνέχεια το σχήμα με τους πολλούς φόργουορντ στην ίδια 5άδα (Λίποβι, Μιλόσεβιτς, Φαγιέ, Έβανς) συν τον Γκίκα. Με γκολ-φάουλ ο Λίποβι «έγραψε» το 39-30 στο 14΄, ενώ ο Φαγιέ έκανε το 41-30 και το 45-32 στο 15΄. Με προσωπική ενέργεια, ο Έβανς «έγραψε» το 47-36 (16΄), ενώ με τρίποντο και δίποντο του Σαλούστρου η διαφορά υπέρ του Προμηθέα ανέβηκε κι άλλο (53-36 στο 17΄). Ο Γουέαρ με τρίποντο μείωσε σε 55-39 στα τελευταία 19΄΄, με τον Έβανς να διαμορφώνει με δυο εύστοχες ελεύθερες βολές το 57-39 του ημιχρόνου.

Ο Προμηθέας μπήκε «ζεστός» και στην επανάληψη και προηγήθηκε με 62-42 στο 21΄, ενώ στο 24΄ ο Μιλόσεβιτς πέτυχε το πρώτο του καλάθι (τρίποντο), «γράφοντας» το 65-43. Ο Γκίκας με νέο τρίποντο πέτυχε το 68-45 στο 25΄, ενώ ακολούθησε νέα «βόμβα» από τον Φαγιέ έξω από τα 6.75μ. (73-51 στο 27΄). Ο Φάρος αντεπιτέθηκε και μείωσε σε 73-61 στα 24΄΄ πριν από το τέλος της γ΄ περιόδου, με το 10λεπτο να κλείνει με αυτό το σκορ.

Η τελευταία περίοδος ξεκίνησε με ένα εκπληκτικό «τόμαχοκ» κάρφωμα του Λίποβι (75-61) και ένα τρίποντο του Σαλούστρου (78-61 στο 31΄). Ο Παπαντωνίου με γκολ-φάουλ μείωσε σε 78-68 στο 33΄ και σε 78-71 στο 34΄, για να έρθει ένα πολύ καθοριστικό τρίποντο του Σαλούστρου στο 35΄ και να διατηρήσει το προβάδισμα του Προμηθέα σε διψήφια διαφορά (81-71). ‘Ενα λέι-απ του Παπαντωνίου και ένα γκολ-φάουλ του Μαραγκού μείωσαν το σκορ για τον Φάρο σε 81-76 (36΄), με τον Φαγιέ να δίνει με βολές «ανάσα» στους «Προμηθείς» (83-76). Στην συνέχεια ο Σαλούστρος έκλεψε τη μπάλα και έκανε το 85-76 στον αιφνιδιασμό, ενώ ο Έβανς «έγραψε» το 87-76 στο 37΄. Ακολούθησαν μια υπέροχη ατομική ενέργεια του Γκίκα (89-76 στο 38΄), ένα κρίσιμο κλέψιμο του Έβανς, εκατέρωθεν άστοχες επιθέσεις και ένα γκολ-φάουλ του Έβανς μετά από υπέροχη ασίστ του Γκίκα (91-76 στο 39΄). Η λήξη του αγώνα βρήκε στο παρκε και τους πιτσιρικάδες του Προμηθέα, Χρυσόστομο Σανδραμάνη και Ανδρέα Σκούφη, με το τελικό σκορ να είναι 91-80.

* Τα καινούργια διαφημιστικά led, τελευταίας τεχνολογίας και εξαιρετικής ευκρίνειας, εγκαινιάστηκαν σήμερα από τον Προμηθέα στο «Τόφαλος».

* Ενα πρόβλημα τραυματισμού αντιμετώπισε ο Τρέβορ Ρέλεφορντ και δεν αγωνίστηκε σήμερα (δηλώθηκε μεν στη 12άδα, αλλά τελικά δεν αγωνίστηκε).

* Με προστατευτική μάσκα έπαιξε και σήμερα ο Μοχάμεντ Φαγιέ, λόγω του τραυματισμού του στη μύτη.

* Περίπου 2.000 φίλοι του μπάσκετ παρακολούθησαν το παιχνίδι από τις κερκίδες του «Τόφαλος». Στο γήπεδο και ο πρόεδρος της ΠΑΕ Παναχαϊκή, Κώστας Μπακαλάρος και πολλά μέλη της Παναχαϊκής Συμμαχίας, ο πρόεδρος της ΕΣΚΑ-Η και γενικός γραμματέας της ΕΟΚ, Τάκης Τσαγκρώνης κ.ά. Στις κερκίδες του «Τόφαλος» και οι μικροί φίλοι του Προμηθέα από το Δημοτικό σχολείο των Σαγεϊκων.

Αναλυτικά: ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ – Γ.Σ. ΛΑΡΙΣΑΣ ΦΑΡΟΣ 91 – 80.

Τα δεκάλεπτα: 31-21, 57-39 (ημιχ.), 73-61, 91-80.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Μάκης Γιατράς): Γκίκας 13 (3), Δημάκος 5 (1), Σαλούστρος 15 (3), Φαγιέ 19 (2), Τουτζιαράκης 4, Έβανς 20, Σκούφης, Γερομιχαλός, Λίποβι 12 (1), Μιλόσεβιτς 3 (1), Σανδραμάνης.

ΦΑΡΟΣ (Θανάσης Σκουρτόπουλος): Φορμπς 6, Γουέαρ 14 (2), Μουράτος 6, Μαραγκός 7, Σάφτενααρ 11 (1), Παπαμακάριος 5 (1), Παπαντωνίου 17 (2), Ντρέιπερ, Διαμαντάκος 7, Βαβάτσικος 7.