Σάββατο 11 Νοέ 2017
Λαύριο – Κολοσσός Ρόδου 80 – 62

Το Λαύριο μπορεί να μην ξεκίνησε καλά ωστόσο πραγματοποιώντας ένα καταιγιστικό δεύτερο δεκάλεπτο κέρδισε με 80-62 τον Κολοσσό Ρόδου και βρέθηκε στην 3η θέση της βαθμολογίας στην Basket League, μετά από 5 αγωνιστικές.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν καλύτερος ο Κολοσσός και έτσι προηγήθηκε με 7 πόντους (11-18). Οι γηπεδούχοι όμως ανέβασαν πολύ γρήγορα την απόδοσή τους και στη συνέχεια ήταν καταιγιστικοί δείχνοντας με τον καλύτερο τρόπο ότι είναι το αφεντικό της αναμέτρησης.

Με 29 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο και μόλις 8 πόντους από τους φιλοξενούμενους, πήρε για τα καλά κεφάλι στο σκορ το Λαύριο και πήγε στα αποδυτήρια με διαφορά 14 πόντων.

Στο τρίτο δεκάλεπτο δεν άλλαξαν πολλά με τους γηπεδούχους να ελέγχουν απόλυτα το παιχνίδι και να διευρύνουν ακόμη περισσότερο τη διαφορά τους. Η τελευταία περίοδος ήταν ισορροπημένη και έτσι το τελικό 80-62 έδωσε μία εντυπωσιακή νίκη στο Λαύριο.

Τα δεκάλεπτα: 11-18, 40-26, 60-42, 80-62

Λαύριο (Σερέλης): Βεργίνης 5 (1), Κακλαμανάκης 6, Μέιερ 4, Γκρέι 5, Ουίγκινς 12 (1), Παπαδημητρίου, Τζόνσον 8, Λέγκικας 3 (1), Κουζέλογλου 13 (2), Νίξον 5 (1), Μουρ 19 (1)

Κολοσσός Ρόδου (Λυκογιάννης): Γκρίφιν 12, Χάρις 5, Σχίζας 13, Πρόστραν, Ράιτ 6, Τζόουνς 4, Γεωργαλής, Μπιλής 2, Αγγελάκος, Σταμάτης 2, Μπρέι 18 (3), Παπαδάκης