Κυριακή 12 Νοέ 2017
Πανιώνιος-Παναθηναϊκός 66-89

Ο Παναθηναϊκός δεν συνάντησε ιδιαίτερη αντίσταση στη Ν. Σμύρνη και επικράτησε με 89-66 του Πανιωνίου για την 5η αγωνιστική της Α1 παραμένοντας έτσι στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ από το πρώτο δεκάλεπτο πήρε το προβάδισμα και με ηγέτη τον Μάρκους Ντένμον πήρε τη νίκη.

Από την άλλη πλευρά οι Νεοσμυρνιώτες προσπάθησαν όσο μπορούσαν να κοντράρουν τον αντίπαλό τους, αλλά δεν τα κατάφεραν

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε πολύ δυνατά την αναμέτρηση και προσπάθησε να επιβάλει το δικό του ρυθμό. Με τον Ντένμον να είναι σε καλή βραδιά και να σκοράρει συνεχώς, αλλά και τον Ογκαστ να ελέγχει την κατάσταση στα ριμπάουντ οι «πράσινοι» είχαν τον πρώτο λόγο στο παιχνίδι.

Μάλιστα από το 13-11 στο 5’ με το οποίο προηγούνταν, έκλεισαν το πρώτο μέρος με 32-14 κάνοντας επιμέρους σκορ 4-19, ενώ ο Ντένμον είναι 13 πόντους, έναν λιγότερο από όσους είχε σκοράρει συνολικά ο Πανιώνιος.

Στη δεύτερη περίοδο η διαφορά έφτασε στους 19 πόντους (38-21 στο 12΄), αλλά οι Νεοσμυρνιώτες ανέβασαν την ένταση στην άμυνά τους, κυκλοφόρησαν πιο καλά τη μπάλα και βρήκαν ελεύθερα σουτ στα οποία ευστόχησαν μειώνοντας έτσι στους εννέα πόντους (34-43 στο 15΄).

Ο Παναθηναϊκός είχε τις απαντήσεις με τον Παππά και τον Λοτζέσκι και τελείωσε το πρώτο μέρος έχοντας προβάδισμα με 40-52.

Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο σοβαροί, περισσότερο συγκεντρωμένοι στην άμυνά τους και με μεγαλύτερη ενέργεια.

Ο Αντετοκούνμπο ήταν εκείνος που έδωσε περισσότερο πάθος και δύναμη στην πεντάδα, ενώ ο Ντένμον συνέχισε να… πυροβολεί το καλάθι του Πανιωνίου. Ετσι η διαφορά έφτασε του 25 πόντους (56-81 στο 33΄) μια και οι Νεοσμυρνιώτες δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν το ρυθμό των αντιπάλων τους.

Μάλιστα στο 35’ ο Πασκουάλ πέρασε στο παρκέ και τον νεαρό Καλαϊτζάκη για να πάρει λεπτά συμμετοχής.

Στη συνέχεια πέρασε στο ματς και τους υπόλοιπους παίκτες του πάγκου και ο Ζιάγκος με τις δυο ομάδες στα τελευταία δυο λεπτά να αγωνίζονται μόνο με Ελληνες!

Το τελικό σφύριγμά βρήκε τον Παναθηναϊκό πάντως να προηγείται με 89-66.

Ο Μάρκους Ντένμον ήταν ο κορυφαίος από τους «πράσινους», ενώ πολύ καλοί ήταν επίσης οι Καλάθης και Αντετοκούνμπο ο οποίος μάλιστα είχε 11 πόντους με 5 καρφώματα!