Σάββατο 18 Νοέ 2017
ΑΕΚ – Πανιώνιος 83-73

Για τρία δεκάλεπτα ο Πανιώνιος προβλημάτισε έντονα την ΑΕΚ (δεν έπαιξαν Σάκοτα, Τζέιμς), ωστόσο οι «κυανέρυθροι» δεν μπόρεσαν να ολοκληρώσουν το… μπαμ μέσα στο «Νίκος Γκάλης». Χάρη στην εξαιρετική της άμυνα στις δύο τελευταίες περιόδους (μόλις 23π.), η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου επικράτησε με 83-73 (6η αγωνιστική) και πανηγύρισε την 4η νίκη της συνολικά, παραμένοντας αήττητη εντός έδρας (3-0).

Πρώτος σκόρερ ο Χάρις με 19π., πολύτιμος και ο Σι στο καλύτερο ματς του με την «Ενωση», έχοντας 14π. και 5 ριμπάουντ. Από την άλλη ο Βαγγέλης Ζιάγκος που τιμήθηκε από την ΑΕΚ καθώς στο παρελθόν έχει διατελέσει προπονητής της, δεν πρέπει να έχει το παραμικρό παράπονο από τους παίκτες του, έστω κι αν η ομάδα του παρέμεινε χωρίς νίκη μετά από έξι ματς.

Εντυπωσιακό πρώτο ημίχρονο από τους φιλοξενούμενους

Η ομάδα του Ζιάγκου έκανε ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο, αιφνιδιάζοντας τους γηπεδούχους που έμοιαζαν να κάνουν «αγγαρεία». Με ηγέτες στο σκοράρισμα τους Κράβιτς (10π.) και Σακελλαρίου (11π.) και με φοβερά ποσοστά ευστοχίας (6/10τριπ., 15/24 δίποντα) ο Πανιώνιος προηγήθηκε με 21-27 (στο 10’) και 43-50, ένα λεπτό πριν το φινάλε του ημιχρόνου!

Οι «κυανέρθροι» άντεξαν και στο τρίτο δεκάλεπτο, παρά το γεγονός ότι η ΑΕΚ είχε αρχίσει να «ρολάρει» σαφώς καλύτερα. Οι παίκτες του Μανωλόπουλου ήταν σαφώς πιο αποτελεσματικοί στην επίθεση, ενώ και στην άμυνα «επέτρεψαν» στους αντιπάλους τους να σκοράρουν μόλις 12π.Ετσι η ΑΕΚ έκλεισε το δεκάλεπτο με προβάδισμα τριών πόντων (65-62), για να «καθαρίσει» ουσιαστικά το παιχνίδι στις αρχές της τελευταίας περιόδου. Χάρη σε ένα 7-0 από τους Χάρις, Μαυροειδή και Γκριν, ο «δικέφαλος» ξέφυγε για πρώτη φορά με διψήφιο αριθμό πόντων (72-62 στο 32’) και έκτοτε δεν κοίταξε πίσω.

Σερί 7-0 και νίκη για την ΑΕΚ

Μπορεί βεβαίως ο ιδιαίτερα μαχητικότατος Πανιώνιος να μην τα παράτησε ποτέ (74-69 στο 35’), όμως δεν μπόρεσε να αλλάξει κάτι ουσιαστικά. Χάρις και Γκρι είχαν πάλι τις λύσεις, είτε εντός παιδιάς, είτε από τις βολές, με αποτέλεσμα να φέρουν την ομάδα τους στο +10(81-71), 1,5 λεπτά πριν το φινάλε κι έτσι η ΑΕΚ έστω και δύσκολα να κερδίσει…

Τα δεκάλεπτα: 21-27, 46-50, 65-62, 83-73