Σάββατο 02 Δεκ 2017
ΓΣΛ Φάρος – Ρέθυμνο 70-89

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη πήρε το Ρέθυμνο που επικράτησε άνετα (89-70) του Φάρου στη Λάρισα, και πέτυχε μόλις τη δεύτερη του νίκη στο εφετινό πρωτάθλημα. Σακ Γκούντγουιν και Στέφαν Μούντι ήταν εκπληκτικοί και οδήγησαν την κρητική ομάδα στην κατάκτηση του ροζ φύλλου αγώνα.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά από την αρχή και έφτασαν γρήγορα στο +9 (7-16 5’) κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με έξι πόντους (22-28). Οι παίκτες του Νίκου Βετούλα πάτησαν γκάζι στη δεύτερη περίοδο και ξέφυγαν μέχρι και με 12 πόντους (29-41 15’), με το ημίχρονο να τους βρίσκει στο +8 (39-47).

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους ο Γκάλογουεϊ πήρε φωτιά και με τη βοήθεια του Μούντι ανέβασαν τη διαφορά στους 17 πόντους (50-67 29’), με τον Ουέαρ να μειώνει με τρίποντο στη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου (53-67).

Ο Φάρος ξύπνησε στο τελευταίο δεκάλεπτο και με αντεπίθεση διαρκείας στα πρώτα λεπτά έφτασε στο -6 (65-71). Ο Στέφαν Μούντι, όμως, με δύο μεγάλα τρίποντα σκότωσε τα όνειρα των γηπεδούχων (65-77 34’). Από εκείνο το σημείο και μετά η διαφορά παρέμενε στα ίδια επίπεδα, με το τελικό 70-89 να σημαίνει την επιστροφή του Ρεθύμνου στις νίκες μετά από τέσσερα σερί ανεπιτυχή αποτελέσματα.

Τα δεκάλεπτα: 22-28, 39-47, 53-67, 70-89