Σάββατο 03 Φεβ 2018
Κόροιβος Αμαλιάδας – Ρέθυμνο 102-97

Μια τρομερή «ματσάρα» έγινε στην Αμαλιάδα, όπου ο γηπεδούχος Κόροιβος επικράτησε του Ρεθύμνου με 102-97 στη δεύτερη παράταση (76-76 κδ., 86-86 1η παρ.) και έκανε ένα σημαντικό βήμα παραμονής στην Basket League.

Απίστευτη εμφάνιση από τον Στέφαν Μούντι (44π.) για τους ηττημένους, η τριάδα Ντεκόζι (18π, 6 ριμπ), Κάρσον (16π.) και Χάινς (14π.) οδήγησαν τους γηπεδούχους.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στην αναμέτρηση και ξέφυγαν με έξι πόντους (15-9, 6′), όμως το Ρέθυμνο πλησίασε σε 17-16, που ήταν και το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου. Ο Κόροιβος ανέβασε την απόδοση του και έφτασε στο +11 (29-18), όμως ο Μούντι κράτησε τους Κρητικούς κοντά με τη λήξη του ημιχρόνου (39-32).

Με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους η ομάδα της Αμαλιάδας ξέφυγε με διψήφια διαφορά πόντων (46-34, 12′), όμως το Ρέθυμνο μείωσε σε 50-45, για να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο με το σκορ στο 60-52. Το παιχνίδι στην τελευταία περίοδο έγινε ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται συνεχώς κοντά στο σκορ. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 75-76, όμως ο Πόσλει με 1/2 βολές στα 7″ ισοφάρισε για τον Κόροιβο. Το Ρέθυμνο είχε την ευκαιρία να πάρει τη νίκη, αλλά ο Χριστοδούλου αστόχησε από πολύ μακριά και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Εκεί, οι δύο ομάδες δυσκολεύτηκαν αρκετά να σκοράρουν, με τον Κόροιβο να ξεφεύγει με 86-82, χάρη σε μεγάλο τρίποντο του Σπυριδονίδη με 50” στο ρολόι. Ο Μούντι μείωσε με δύο βολές (86-84), ο Σπυριδονίδης αστόχησε σε δύο δικές του και ο Αμερικανός γκαρντ έμεινε ξανά ψύχραιμος για το 86-86 που έστειλε το ματς σε δεύτερη παράταση.

Το Ρέθυμνο ξέφυγε με τέσσερις πόντους στο δεύτερο έξτρα πεντάλεπτο (86-91), όμως ο Κόροιβος ισοφάρισε άμεσα σε 91-91. Ο Ντάνιελς με καλάθι έκανε το 95-97, όμως ο Κάρσον έδωσε προβάδισμα στον Κόροιβο με τρίποντο (98-97). Ο Μούντι δεν τον μιμήθηκε και υπέπεσε σε αντιαθλητικό φάουλ. Ο Κάρσον είχε 1/2 βολές, όπως και ο Πόσλεϊ. Ο Μούντι είχε την ευκαιρία να στείλει το ματς στην τρίτη παράταση, αλλά αστόχησε σε τρίποντο και τελικά ο Κόροιβος νίκησε με 102-97.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 39-32, 60-52, 76-76, 86-86 (α’ παρ.), 102-97 (β’ παρ.)