Σάββατο 03 Φεβ 2018
Λαύριο – Τρίκαλα 117-87

Με «σπασμένα φρένα» ήταν το Λαύριο σήμερα, καθώς συνέτριψε με 117-87 τα Τρίκαλα και παρέμεινε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας, δείχνοντας πως πράγματι αποτελεί μια από τις ευχάριστες εκπλήξεις του φετινού πρωταθλήματος.

Οι «μεταλλωρύχοι» ήταν καταιγιστικοί στην επίθεση και πήραν πανεύκολα μια νίκη που τους κρατά μέσα στο στόχο τους.

Από την άλλη πλευρά οι Θεσσαλοί είχαν απουσίες, προβλήματα, παρατάχθηκαν με μόλις εννέα παίκτες και δεν μπόρεσαν από το 15’ και έπειτα να ακολουθήσουν το ρυθμό του παιχνιδιού.

To Λαύριο ξεκίνησε «αναγνωριστικά» το παιχνίδι, καθώς προσπαθούσε να βρει τρόπους για να φτάσει στο καλάθι των Τρικάλων, που με αλληλοκαλύψεις και ενέργεια κατάφερναν να παραμένουν κοντά στο σκορ.

Ετσι το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με τους γηπεδούχους να έχουν προβάδισμα εννέα πόντων (31-22) με τον Ουίγκινς να δίνει λύσεις στην επίθεση.

Στο 13’ και με το σκορ 40-26 ο Δημήτρης Λεκγίκας τραυματίστηκε πολύ σοβαρά στο γόνατο σκορπώντας την θλίψη στο κλειστό του Λαυρίου.

Οι γηπεδούχοι μετά από κάποια λεπτά συνήλθαν και τελείωσαν το πρώτο μέρος με 58-44 έχοντας τον απόλυτο έλεγχο στην αναμέτρηση.

Οι Θεσσαλοί με απόντες τους Σχορτσανίτη, Κανάτσεβιτς και Τέγιτς, δεν είχαν λύσεις μέσα στη ρακέτα με συνέπεια ο Φώτης Τακιανός να αναγκάζεται να καταφεύγει σε τρικ και αλχημείες προκειμένου να βρει λύσεις.

Το Λαύριο επέστρεψε δριμύτερο στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου με καταιγισμό τριπόντων ανέβασε τη διαφορά στους 22 πόντους (69-47 στο 22’. Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Μέιερ είχε 4/5 τρίποντα!

Οι Θεσσαλοί δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν το ρυθμό των αντιπάλων τους και είδαν τον Μουρ με την εκπνοή του δεκαλέπτου να διαμορφώνει το 91-69, το οποίο αποτελεί ρεκόρ συγκομιδής πόντων για το Λαύριο σε 30’ αγώνα.

To τελευταίο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα με τους γηπεδούχους να πατάνε το γκάζι πάντως και να «σπάνε τα ρεκόρ». Η διαφορά έφτασε στους 27’ πόντους (105-78 στο 36’) και το σφύριγμα της λήξης βρήκε το Λαύριο να προηγείται με 30 πόντους (117-87).

Από την ομάδα του Χρήστου Σερέλη οι Ουίγκινς 15π. (7ριμπ), Μέριερ 19π. (5/6τριπ) και Μουρ 19π. (8ριμπ, 6ας) ήταν οι κορυφαίοι.

Για τους Θεσσαλούς προσπάθησαν οι Θέιμς 30π. (6/10διπ, 4/6τριπ), Λούντζης 15π. (2/2τριπ, 5 ας) και Φιλντς 15 (6/7διπ, 10 ριμπ).

Τα δεκάλεπτα: 31-22, 58-44, 91-69, 117-87

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Βεργίνης 9, Κακλαμανάκης 8, Λαμπ 14 (3/4 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Μέιερ 19 (5/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Ουίγκινς 15 (7 ριμπάουντ), Τζόνσον 9, Λεγκίκας 2, Κουζέλογλου 9(1), Νίξον 5 (7 ασίστ), Μουρ 19(7/8 δίποντα, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ) Περράκης 2, Γιαννακόπουλος 2..

ΤΡΙΚΑΛΑ (Τακιανός): Τζόουνς 5, Λούντζης 15 (2/2 τρίποντα, 5 ασίστ), Σλαφτσάκης 8, Τάταρης 6 , Φιλντς 15 (10 ριμπάουντ), Τέιμς 30 (6/10 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 6/7 βολές), Καραγιώργος, Καλογιαννίδης, Σκουλούδης 8.