Σάββατο 03 Φεβ 2018
ΑΕΚ – Αρης 73-64

Μετά από ένα ματς που είχε χαρακτήρα ντέρμπι και κρίθηκε στο τελευταίο δίλεπτο, η ΑΕΚ επικράτησε του Άρη στο Νίκος Γκάλης (περίπου 2,5 χιλιάδες κόσμος) με 73-64 για την 15η αγωνιστική. Για την ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα σημαντική συμβολή είχαν οι πρώην παίκτες των Θεσσαλονικέων Καββαδάς, Βασιλόπουλος και Λαρεντζάκης, ενώ από πλευράς Άρη, ο Μιχάλης Τσαϊρέλης έκανε σπουδαία εμφάνιση, αλλά ήταν μόνος.

Στο 9-6 η ΑΕΚ,δεν ικανοποίησε με την εμφάνισή της, στο 5-10 ο Αρης που έκλεψε τις εντυπώσεις τηρουμένων των αναλογιών και των πολλών προβλημάτων που αντιμετωπίζει.

Από ένα δεκάλεπτο στο πρώτο ημίχρονο

Ο Αρης ήταν η ομάδα που μπήκε καλύτερα στο ματς. Εφαρμόζοντας άμυνα ζώνης που δυσκόλεψε πολύ την ΑΕΚ και με επιθετικές λύσεις από τους Φλιώνη, Μούρτο, Μάρας και Μποχωρίδη, οι κίτρινοι είχαν το προβάδισμα (3-9, 7-12), ξεφεύγοντας με 12-18 στο 9’.

Η ΑΕΚ που αγωνίστηκε χωρίς τον τραυματία Σάκοτα και που έτσι κι αλλιώς έχει αδυναμία στο μακρινό σουτ, δυσκολευόταν πολύ να φτάσει στο καλάθι. Στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως η Ενωση βρήκε απάντηση.

Οι γηπεδούχοι πέρασαν τη μπάλα κοντά στο καλάθι στους Μαυροειδή και Καββαδά ενώ πολύτιμη συνεισφορά είχε και ο Μπάρλοου με τις διεισδύσεις του. Ο Αρης φορτώθηκε από νωρίς με φάουλ, γεγονός που τον έκανε να χάσει τη συγκέντρωσή του και στις δύο πλευρές του παρκέ.

Η ΑΕΚ, που προσπέρασε για πρώτη φορά στο ματς στο 15’ (25-24 από καλάθι και φάουλ του Μπάρλοου), έτρεξε στο δεύτερο δεκάλεπτο επιμέρους 26-11, πηγαίνοντας έτσι στην ανάπαυλα με ένα +10 (39-29).

Επιστροφή με Τσαϊρέλη ο Άρης

Η ΑΕΚ προηγήθηκε στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου με 41-29, ωστόσο η αλήθεια είναι ότι δεν είχε αναλόγως καλή αγωνιστική εικόνα. Κάτι που ο Άρης εκμεταλλεύθηκε. Η ομάδα του Γιαννάκη έσφιξε και πάλι την άμυνά της, πήρε πολύ σκοράρισμα από τον εντυπωσιακό Μιχάλη Τσαϊρέλη (κυρίως από επιθετικά ριμπάουντ) καταφέρνοντας να μειώσει στον πόντο (48-47) και λίγο αργότερα στο καλάθι (51-49) στο 28’!

Ηταν πλέον δεδομένο ότι το ματς θα κρινόταν στα τελευταία λεπτά. Η ΑΕΚ ξέφυγε με 7 (57-50, 63-56), ωστόσο ο Τσαϊρέλης κρατούσε κοντά στο σκορ τον Άρη (63-59). Σε εκείνο το σημείο όμως η Ενωση βρήκε λύσεις από τον Βασίλη Καββαδά. Ο πρώην σέντερ του Άρη έδωσε σημαντικές λύσεις κοντά στο καλάθι, έφερε την ΑΕΚ στο +7 (68-61), ενώ Γκριν και Λαρεντζάκης (τρίποντο) έκαναν το 73-61 στο 39’

Ο Αρης έδειξε να μένει από δυνάμεις και κυρίως από σκοράρισμα από άλλους παίκτες πλην του Τσαϊρέλη, με την ΑΕΚ να φτάνει στη νίκη και την ομάδα του Γιαννάκη να ητάτται με το κεφάλι ψηλά.

Τα δεκάλεπτα: 13-18, 39-29, 53-49, 73-64