Τετάρτη 14 Φεβ 2018
Ο Αρης έχει (Λ)αύριο…

Σε ένα Αλεξάνδρειο που “έβραζε” εναντίον του Νίκου Λάσκαρη, ο Αρης… φούντωσε την φωτιά με μία από τις καλύτερες φετινές του εμφανίσεις, φτάνοντας στο άνετο και δίκαιο 80-69 επί του Λαυρίου, το οποίο είχε νικήσει και εκτός έδρας και δείχνοντας αποφασισμένος να ξεφύγει μια και καλή από βαθολογικές περιπέτειες.

O Αρης κυριάρχησε απόλυτα στο παρκέ από την έναρξη του αγώνα, βγάζοντες με την άμυνά του εκτός όλα τα ατού του Λαυρίου και μη επιτρέποντας στον αντίπαλο να πάει στο υψηλό τέμπο που τον βολεύει. Στο 9′ πήρε διψήφια διαφορά, 24-15, έκλεισε το δεκάλεπτο με 24-15 και το ημίχρονο με 47-34 έχοντας ενθουσιάσει τον κόσμο του με την συνολική του παρουσία.

Το Λαύριο… αφυπνίστηκε στην τρίτη περίοδο και από το 53-36 στο 22′, έκανε μέχρι το τέλος της περιόδου σερί 13-1(!) μειώνοντας στο 54-49 που άνοιγε και πάλι λογαριασμούς.

Ο Αρης όμως, ανασυντάχτηκε, ο Μούρτος είχε προστεθεί στις πολύτιμες λύσεις, με 6-0 μέχρι το 32′ ξαναπήρε διψήφια διαφορά με το 60-49 να του δίνει και ψυχολογία και εν τέλει να του διασφαλίζει την επικράτησε μέχρι τέλους.

ΔΙΔΥΜΟ ΕΓΓΥΗΣΗΣ: Ο Γιάννης Αθηναίου με τον Μιχάλη Τσαϊρέλη έδειξαν από ταπρώτα δευτερόλεπτα του αγώνα ότι θα… έπαιρναν από το χεράκι τον Αρη για να μην επιτρέψουν άγχη στον αγώνα. Ο ένας έκοβε, ο άλλος έραβε και ο Αρης κράτησε για 40λεπτά τον έλεγχο του αγώνα, ένα προβάδισμα ασφαλείας και εν τέλει πανηγύρισε μια μεγάλη και πολύτιμη νίκη.

ΜΕ ΤΗΝ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Η υπεροχή του Αρη στα ριμπάουντ ήταν συντριπτική, απέναντι σε μια κατ’ εξοχήν αθλητική ομάδα, με απολογισμό 43-25, οι μόλις 9 ασίστ του Λαυρίου μαρτυρούν το πώς του χάλασε την δημιουργία η άμυνα του Αρη, στέλνοντάς το σε επιλογές τρίποντου όπου κι εκεί όμως οι επιδόσεις του ήταν κάτω του μετρίου με 6/27.