Τετάρτη 14 Φεβ 2018
Κολοσσιαία ανατροπή!

Με ένα απίθανο σερί 22-0 μέσα σε σχεδόν πέντε λεπτά και με τον Ντάστιν Ουέαρ να εκτελεί ανελέητα, ο Κολοσσός έλυσε το πρόβλημα που του έβαζε επί 25 λεπτά ο Κόροιβος μέσα στη Ρόδο, επέστρεψε από το -10 και τελικά κέρδισε και με διαφορά 15 πόντων (86-71), διατηρώντας τη θέση του στην πρώτη οκτάδα της βαθμολογίας. Ο Κόροιβος πάλεψε μέχρι ενός σημείου, αλλά στην τελευταία περίοδο παραδόθηκε.

Σε διαγωνισμό τριπόντων εξελίχθηκε το πρώτο ημίχρονο, καθώς οι δύο ομάδες επιχείρησαν συνολικά 29 σουτ έξω από τη γραμμή των 6.75μ. Ο Κόροιβος ήταν πολύ πιο εύστοχος (9/14), γι’ αυτό είχε το προβάδισμα μετά τα πρώτα 20 λεπτά, μάλιστα στο πρώτο δεκάλεπτο έκανε πραγματικό… πάρτι έχοντας 7/11 τρίποντα. Οι Κάρσον και Κον έσερναν τον χορό προκαλώντας απανωτά πλήγματα στην άμυνα του Κολοσσού και επιτρέποντας στην ομάδα από την Αμαλιάδα να πάρει διαφορές, που άγγιξαν ακόμα και τους 14 πόντους (32-18 στο 12′).

Ο Κολοσσός ήταν άστοχος από την περιφέρεια (5/15 τρίποντα), παρόλα αυτά στη δεύτερη περίοδο κατάφερε να παίξει λίγο καλύτερη περιφερειακή άμυνα, να μη δεχθεί τόσα σουτ απ’ έξω και με τον Ουέαρ πρωταγωνιστή στην επίθεση να μειώσει τη διαφορά. Στο 14′ είχε πλησιάσει στους 5 (27-32), δύο τρίποντα του Πόσλεϊ έφεραν και πάλι τον Κόροιβο στο +13 (42-29 στο 17′) πριν ο Κολοσσός μειώσει και πάλι στο 42-35 του ημιχρόνου με τους Σταμάτη και Τζόουνς να δίνουν λύσεις.

Ο Ουέαρ το είχε πάρει προσωπικά και χρειάστηκε μόλις τρία λεπτά στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου για να γυρίσει τελείως το παιχνίδι και με ένα σερί 8-0 ο Κολοσσός να περάσει μπροστά με 43-42, ωστόσο αποδείχθηκε ότι ο Κόροιβος είχε… κότσια. Στάθηκε όρθιος στην αντεπίθεση, βελτίωσε την άμυνά του και με τα τρίποντα των Κον, Ντε Κόζι, αλλά και σημαντική βοήθεια από τον Χάινς, έτρεξε ένα δικό του σερί 11-0 και πέρασε ξανά μπροστά με διψήφια διαφορά (55-45) στο 26′. Όμως ούτε ο Κολοσσός ήθελε να παραδοθεί και αντέδρασε άμεσα με τον Ουέαρ να παίρνει και πάλι το όπλο του και μαζί με τους Χάρις και Παπαδάκη, που πέτυχαν κρίσιμα τρίποντα, έφερε νέα ανατροπή, ακόμα πιο εντυπωσιακή. Μέσα σε μόλις 4 λεπτά η ομάδα της Ρόδου έτρεξε σερί 20-0 και προηγήθηκε με 65-55 στο τέλος της τρίτης περιόδου!

Με τον Τζόουνς να καρφώνει μανιασμένα το σερί διευρύνθηκε στο 22-0 και το σκορ έγινε 67-55 στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου και από εκεί και μετά ο Κολοσσός προσπάθησε να κάνει σωστή διαχείριση έχοντας πλέον και την ψυχολογία με το μέρος του. Ο Ουέαρ σταμάτησε να σκοράρει, αλλά η άμυνα βελτιώθηκε αναγκάζοντας τους παίκτες του Κοροίβου να κάνουν λάθη ή να έχουν κακές επιλογές, ενώ κάθε φορά που οι φιλοξενούμενοι επιχειρούσαν να επιστρέψουν ξανά ο Μπρέι, ο Τζόουνς, αλλά και ο Παπαδάκης είχαν τις λύσεις για να διατηρούν το προβάδισμα σε επίπεδο ασφαλείας. Έφτασαν έτσι με τρόπο πειστικό στη νίκη.

TO ΠΟΛΥΒΟΛΟ: Ο Ντάστιν Ουέαρ εκτέλεσε τον Κόροιβο και ήταν ο παίκτης που είχε την πλέον καθοριστική συμβολή στο 22-0, με το οποίο ο Κολοσσός “καθάρισε” το παιχνίδι. Τελείωσε τον αγώνα με 25 πόντους και 7/10 τρίποντα δίχως να σκοράρει καθόλου στην τελευταία περίοδο! Τη δουλειά, όμως, την είχε κάνει νωρίτερα.

Η ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Το ποσοστό του Κοροίβου στα τρίποντα ήταν πολύ καλό (50%), όμως αν αναλογιστεί κανείς ότι άρχισε με 7/11 στην πρώτη περίοδο και τελείωσε με 5/13 στις άλλες τρεις, τότε ήταν κάτι που του κόστισε. Περισσότερο όμως του κόστισαν τα 13 επιθετικά ριμπάουντ, που πήρε ο Κολοσσός, ενώ αυτός πήρε μόλις 2, κάνοντας μάλιστα και 4 λάθη παραπάνω (10 έναντι 6).