Πέμπτη 24 Σεπ 2020
SOUPER CUP Τρίτη θέση ο ΠΑΟ 79-73 την ΑΕΚ
Ο Παναθηναϊκός παρουσιάστηκε ελαφρώς βελτιωμένος σε σχέση με τον ημιτελικό και έχοντας σε καλή μέρα τους Νέντοβιτς, Φόστερ επικράτησε της ΑΕΚ με 79-73 στον μικρό τελικό και κατέκτησε την 3η θέση στο Super Cup
Οι «πράσινοι» παρουσιάστηκαν ελαφρώς βελτιωμένοι σε σχέση με τον ημιτελικό κόντρα στο Περιστέρι και ανεβάζοντας την απόδοσή τους στην τελευταία περίοδο, κέρδισε τις εντυπώσεις του μικρού τελικού κερδίζοντας την ΑΕΚ με 79-73.

Ουσιαστικά τα πάντα κρίθηκαν στα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου, όταν ο Παναθηναϊκός μπόρεσε να προηγηθεί με 10 πόντους διαφορά και να πάρει την κατάσταση στα χέρια του.

Το ματς

Αρκετά ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι από το πρώτο, κιόλας, λεπτό. Καμία από τις δύο ομάδες δεν μπόρεσε να πάρει διαφορά στο σκορ, με τις άμυνες να είχαν τον πρώτο λόγο στο πεντάλεπτο του ματς (7-7). Στη συνέχεια οι δύο προπονητές άρχισαν να ανακατεύουν την τράπουλα, με τους «πράσινους» να παίρνουν προβάδισμα πέντε πόντων (15-20 στο 9') χάρη στην καλή απόδοση των Όγκουστ, Μπέντιλ και Φόστερ. Όμως, όπως και στον ημιτελικό με το Περιστέρι, έτσι και στον μικρό τελικό με την ΑΕΚ, δεν μπόρεσε να κρατήσει τη διαφορά.

Η Ένωση με δύο σερί τρίποντα από Ματσιούλις και Λοτζέσκι πήρε προβάδισμα με τη λήξη της πρώτης περιόδου (21-20) ενώ βρέθηκε και στο +3 (30-27) στο 14'. Ο Παναθηναϊκός αντιμετώπιζε εκ νέου πολλά προβλήματα στον «άσο», πολλώ δε μάλλον από τη στιγμή που έμεινε εκτός και ο Πιερ Τζάκσον λόγω ενοχλήσεων. Ο Μποχωρίδης ανέλαβε χρέη πλέι μέικερ μαζί με τον Σαντ-Ρος, ο οποίος και πάλι δεν τα πήγε καλά στο πρώτο μισό του αγώνα (0/4 σουτ) την ώρα που η ΑΕΚ είχε πιο ορθολογικό τρόπο παιχνιδιού.

Κλειδί για τον Παναθηναϊκό αποτέλεσε η είσοδος του Κασελάκη, ο οποίος βοήθησε την ομάδα του να γυρίσει την εικόνα του ματς και να βοηθήσει τους «πράσινους» να πραγματοποιήσουν επιμέρους 16-5 για το 35-43, ενώ ο Νέντοβιτς (14π. Στο α') συνέχισε στα... δικά του στάνταρ. Και πάλι. Η ΑΕΚ βρήκε τον τρόπο να γυρίσει εκ νέου το παιχνίδι χάρη στον Κιθ Λάνγκφορντ (12π. στο α' και να πάρει προβάδισμα με 44-43 με δικό της 9-0 ακριβώς με τη λήξη του ημιχρόνου. Μάλιστα η Ένωση είχε 9/18 τρίποντα σε αυτό το διάστημα και ήταν το σημείο που έκανε και την διαφορά στο παιχνίδι.

Η αντεπίθεση των «κιτρινόμαυρων» συνεχίστηκε και μετά το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 54-47 έχοντας ολοκληρώσει επιμέρους 19-4! Τότε ήταν η σειρά του Παναθηναϊκού να «απαντήσει» στην ΑΕΚ με τους Ιωάννη Παπαπέτρου και Γιώργο Παπαγιάννη. Με ένα δικό τους 12-2 πήραν διαφορά τριών πόντων (56-59) ένα λεπτό πριν από το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (59-59).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το «τριφύλλι» δυνάμωσε την άμυνά του και με τον Μάρκους Φόστερ να... συνοδεύει τον Νέντοβιτς στην επίθεση, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 10 πόντους διαφορά (61-71) στο 33' έχοντας κάνει νέο επιμέρους 12-2! Το +10 έμεινε μέχρι και το 35' (64-74) αλλά στα τελευταία λεπτά η ΑΕΚ ανέβασε την έντασή της στην άμυνα, ενώ στην επίθεση επιδίωξε τις επαφές για το φάουλ και τους εύκολους πόντους από τη γραμμή της φιλανθρωπίας. Με δικό της 9-1 μείωσε σε 73-76 αλλά δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει την ανατροπή.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 44-43, 59-59, 73-79