Δευτέρα 07 Ιούν 2021
BaskeLeague  Προβάδισμα Παναθηναϊκού103-74 το Λαύριο

Με 23 πόντους στο δεύτερο μέρος και 28 συνολικά, ο Μπεν Μπέντιλ έβαλε τη «σφραγίδα» του στον τρίτο τελικό της Stoiximan Basket League, οδηγώντας τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ στην επικράτηση επί του Λαυρίου Megabolt με 103-74 στο κλειστό του ΟΑΚΑ. Οι «πράσινοι» προηγούνται με 2-1 στη σειρά ενώ η επόμενη αναμέτρηση είναι την Πέμπτη (10/6, 20:00-ΕΡΤ3 live). Με 21 πόντους (7/9 τρίποντα) τελείωσε το ματς ο Τι Τζέι Μπρέι ενώ από το Λαύριο πρώτος σκόρερ ήταν ο Κάρτερ με 14.

Μόνο εύκολο δεν ήταν το έργο του «τριφυλλιού» και στον τρίτο τελικό καθώς το Λαύριο Megabolt ξεκινώντας από την άμυνα του όπου είχε έξι κλεψίματα στα πρώτα λεπτά έβρισκε λύσεις στο transition με συνέπεια να μπει για πρώτη φορά μπροστά με 11-10 στα μέσα της πρώτης περιόδου, έπειτα από καλάθι του Ντιαλό. Με τον Μπρέι να είναι απόλυτα εύστοχος από τα 6.75 (3/3) ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ διατηρούσε το προβάδισμα αλλά δεν μπορούσε να ξεφύγει λόγω των λαθών του. Στη δεύτερη περίοδο οι «πράσινοι» έκαναν επιμέρους 8-2 με επιθετική αιχμή τον Ιωάννη Παπαπέτρου και ανέβασαν για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων (32-22) στο 15’. Aνάλογη ήταν και η συνέχεια μέχρι το ημίχρονο καθώς οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο της αναμέτρησης με κορυφαίο τον Μπρέι (15 π., 5/6 τρίπ. Στο πρώτο μέρος). Με δύο εύστοχα τρίποντα του Αμερικανού γκαρντ μάλιστα, το σκορ έγινε 47-30 στο 21’.

Ούτε αυτή διαφορά όμως, ήταν ικανή για να κάνει εύκολη την αποστολή του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ αφού το Λαύριο Megabolt συνέχιζε να πιέζει σε όλο το γήπεδο, με αποτέλεσμα να τρέξει σερί 11-0 (47-41). Aπό κει και μετά οι παίκτες του Όντεντ Κάτας είχαν περισσότερη υπομονή στην επίθεσή τους απέναντι στις καλές άμυνες του Λαυρίου Megabolt. Ακούμπησαν τη μπάλα κοντά στο καλάθι με τον Μπέντιλ που έδωσε πολλές λύσεις και κάπως έτσι πήραν τον έλεγχο του αγώνα μπαίνοντας στην τελευταία περίοδο έχοντας ξεκάθαρο προβάδισμα (71-57). Επί της ουσίας δεν άλλαξε κάτι στη συνέχεια καθώς ο Μπέντιλ συνέχισε την εξαιρετική του βραδιά στην επίθεση και ο Παναθηναϊκός έφτασε στην επικράτηση και μία νίκη μακριά από τον τίτλο.

Τα δεκάλεπτα: 24-20, 44-30, 71-57, 103-74.