Saturday 16 Jul 2022
abcd
Click to enlarge
\
Η Εθνική Νέων Ανδρών άρχισε με ήττα 69-65 από το Ισραήλ τις υποχρεώσεις της στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U20 που διεξάγεται στην Ποντγκόριτσα. Επόμενος αντίπαλος για την ελληνική ομάδα είναι την Κυριακή στις 17:30 η Ιταλία.

Η ομάδα του Ισραήλ μπήκε καλύτερα στον αγώνα, που άρχισε με 45λεπτη καθυστέρηση λόγω παράτασης στο παιχνίδι που προηγήθηκε. Εκμεταλλευόμενη την αποτελεσματικότητά της πίσω από τα 6,75μ. (7/15 στο πρώτο ημίχρονο) σε συνδυασμό με την αστοχία της ελληνικής ομάδας, οι Ισραηλινοί προηγήθηκαν νωρίς με διψήφιες διαφορές (6-20 με 2:29 να απομένουν για το πρώτο δεκάλεπτο) και στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου έφτασαν μέχρι και στο +16 (12-28 στα 9:06 πριν το ημίχρονο). Η βελτίωση της άμυνας, αλλά και οι επιθετικές λύσεις από τον Μαντζούκα επέτρεψαν στην Ελλάδα να ψαλιδίσει τη διαφορά στους επτά πόντους στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, 35-42.

Το Ισραήλ αποσπάστηκε στο +14 (38-52) με κάρφωμα του Λέβι στα μισά της τρίτης περιόδου, με την Εθνική Νέων Ανδρών να πλησιάζει γρήγορα χάρη στα τρίποντα από Νετζήπογλου και Νικολαΐδη (46-52), αλλά να μην μπορεί να μειώσει περισσότερο ως το φινάλε του δεκαλέπτου, 49-55. Η ελληνική ομάδα ισοφάρισε με διαδοχικά καλάθια του Μαντζούκα σε 55-55 με 6:43 να απομένουν για το τέλος, όμως το Ισραήλ με ένα σερί 6-0 έφτασε σε διαφορά έξι πόντων, 55-61, 3:39 πριν τη λήξη. Το τρίποντο του Καλόγηρου μείωσε τη διαφορά στο σουτ, 58-61 με 3:30 για το φινάλε, αλλά οι Ισραηλινοί με επτά αναπάντητους πόντους ξέφυγαν στο +10 (58-68) στο 1:40. Το γρήγορο 4-0 δεν αρκούσε για την Εθνική Νέων Ανδρών, που τελικά δεν απέφυγε την ήττα (65-69).

Διαιτητές: Ρούτεσιτς (Μαυροβούνιο), Σάντσεθ (Ισπανία), Αουνκρόγκερς (Λετονία)

Δεκάλεπτα: 12-25, 35-42, 49-55, 65-69

Ελλάδα (Γιατράς): Νικολαΐδης 10 (6 ριμπ.), Κολοβέρος 2, Βησσαρίου, Φίλλιος 8, Κουρουπάκης 2 (5 ριμπ.), Νετζήπογλου 13 (4 κλεψ.), Τσάμης 2, Καλόγηρος 5, Τανούλης 2, Μαντζούκας 16 (5 ριμπ.), Μπαζίνας 5.

Γιατράς: «Να δούμε τα λάθη μας και να βελτιωθούμε»

Ο ομοσπονδιακός τεχνικός Μάκης Γιατράς τόνισε πως η Εθνική Νέων Ανδρών θα πρέπει να αφήσει πίσω της γρήγορα την ήττα της πρεμιέρας από το Ισραήλ (65-69) και διδασκόμενη από τα λάθη της να παρουσιαστεί καλύτερη στη συνέχεια του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U20 που διεξάγεται στην Ποντγκόριτσα.

«Ήταν ένα παιχνίδι πρεμιέρας. Αρχίσαμε άσχημα την αναμέτρηση και βρεθήκαμε από νωρίς να κυνηγάμε μεγάλες διαφορές. Στη συνέχεια αντιδράσαμε καλά, βελτιώσαμε την άμυνά μας και καταφέραμε να επιστρέψουμε στη διεκδίκηση της νίκης. Ισοφαρίσαμε στα μισά της τελευταίας περιόδου, αλλά στη συνέχεια κάποια λάθη που κάναμε σε άμυνα κι επίθεση δεν μας επέτρεψαν να πάρουμε τη νίκη. Πρέπει να αφήσουμε γρήγορα πίσω μας αυτό το παιχνίδι, γιατί η διοργάνωση είναι τέτοια που δεν επιτρέπει να μένεις σε ένα αποτέλεσμα. Μπορεί να κάνεις τρεις νίκες στην πρώτη φάση και να αποκλειστείς στο πρώτο νοκ άουτ, μπορείς να κάνεις τρεις ήττες στον όμιλο και να καταλήξεις πρωταθλητής αν κερδίσεις τα παιχνίδια στα νοκ άουτ. Εμείς πρέπει να δούμε τα λάθη μας και να παρουσιαστούμε έτοιμοι και βελτιωμένοι στον αγώνα της Κυριακής με την Ιταλία. Προχωράμε», ανέφερε ο Μάκης Γιατράς.