Κυριακή 17 Δεκ 2017
Ολυμπιακός – Λαύριο 91-62

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 91-62 του Λαυρίου για την 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Basketleague και επέστρεψε στις νίκες μετά τις ήττες από ΑΕΚ και Μπάμπεργκ.

Το ΣΕΦ είχε ανοιχτές τις πόρτες του για πρώτη φορά φέτος, αφού ο Ολυμπιακός ήταν τιμωρημένος από τους περσινούς τελικούς στα πρώτα ματς της σεζόν, όμως το γήπεδο είναι ζήτημα να είχε 2000 κόσμο.

Παρόλα αυτά οι ερυθρόλευκοι μπήκαν πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και προηγήθηκαν με διψήφια διαφορά από νωρίς. Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου έπαιξε υποδειγματική άμυνα στο πρώτο δεκάλεπτο κι ανάγκασε τους παίκτες του Λαυρίου σε πολλές άστοχες προσπάθειες. Οι συνολικά 7 πόντοι που πέτυχαν οι φιλοξενούμενοι μιλούν από μόνοι τους.

Στη δεύτερη περίοδο ο Ολυμπιακός χαλάρωσε με αποτέλεσμα το Λαύριο να πλησιάσει στο σκορ χάρη στις διεισδύσεις του Λαμπ και του Νίξον. Στα μέσα του δεύτερου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι κόλλησαν στο σκορ και το Λαύριο πλησίασε έως και τους τέσσερις πόντους. Όμως με δύο τρίποντα προς το τέλος της περιόδου με τον Παπαπέτρου και τον Πρίντεζη οι ερυθρόλευκοι πήγαν με το +9 στα αποδυτήρια. (35-26).

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Ολυμπιακός μπήκε πιο δυνατά και με 5 συνεχόμενους πόντους του Πρίντεζη πήρε διψήφια διαφορά, όμως δύο τρίποντα του Μέιερ για το Λαύριο έριξαν σε μονοψήφιο νούμερο το σκορ. (46-37). Στα τελευταία πέντε λεπτά του δεκαλέπτου όμως ο Ολυμπιακός ανέβασε στροφές και με πρώτο και καλύτερο τον ΜακΛίν ανέβασε την διαφορά σε πολύ υψηλά επίπεδα. Ο Αμερικανός κυριάρχησε στις δύο ρακέτες και ουσιαστικά οι ερυθρόλευκοι καθάρισαν την αναμέτρηση, αφού η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με το σκορ 60-43 υπέρ των γηπεδούχων.

Στην τέταρτη περίοδο τα πράγματα απλοποιήθηκαν για τους ερυθρόλευκους, οι οποίοι ανέβασαν στα πρώτα δύο λεπτά τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους με τρίποντα των Στρέλνιεκς και Μάντζαρη. Στη συνέχεια ο Γιάννης Σφαιρόπουλος σκεπτόμενος πως έρχονται δύο πολύ δύσκολα και κρίσιμα παιχνίδια στην Ευρωλίγκα αυτή τη βδομάδα με ΤΣΣΚΑ (εντός) και Εφές (εκτός) αποφάσισε να ανοίξει το ροτέισον της ομάδας του. Ο Ολυμπιακός όμως δεν έριξε ρυθμό αλλά συνέχισε να πιέζει στην άμυνα και να τρέχει στην επίθεση.

Το Λαύριο όμως δεν παράτησε το παιχνίδι και με καλάθια του Μέιερ, ο οποίος ήταν ο κορυφαίος των φιλοξενούμενων αλλά και βολές μείωσε κάτω από τους 20 τη διαφορά. Στα τελευταία πέντε λεπτά ο Ολυμπιακός συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και με συνεχόμενα τρίποντα από Παπαπέτρου, Τολιόπουλο και Μάντζαρη εκτόξευσε τη διαφορά στο +32 (91-59).

Κορυφαίος για τους ερυθρόλευκους ήταν ο Παπαπέτρου με 14 πόντους, ενώ πολύ καλή εμφάνιση έκανε ο ΜακΛίν κι Στρέλνιεκς. Αξιοσημείωτο είναι το γεγονός πως για τον Ολυμπιακό σκόραραν και οι 12 παίκτες, ενώ είχε 4 με διψήφιο αριθμό πόντων. Πρώτος σκόρερ του ματς όμως ήταν ο Μέιερ με 21 πόντους. Στους διακριθέντες για το Λαύριο ήταν κι ο Ουίγγινς με τον Κουζέλογλου, οι οποίοι πέτυχαν 10 και 7 αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 19-7, 35-26, 60-43, 91-62

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): ΜακΛιν 11, Τολιόπουλος 6, Παπαπέτρου 14, Σπανούλης 5, Στρέλνιεκς 8, Πρίντεζης 10, Παπανικολάου 7, Μάντζαρης 8, Ρόμπερτς 5, Μπόγρης 2, Ουίλτζερ 4, Τόμπσον 11.

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Παπαδημητρίου, Τζόνσον 4, Βεργίνης 2, Λεγκίκας 2, Κουζέλογλου 7, Νίξον 2, Περράκης, Κακλαμανάκης, Λαμπ 11, Μέιερ 21, Γκρέι 3, Ουίγγινς 10.