Sunday 10 Dec 2017
k
Click to enlarge

Θριάμβευσε η ΑΕΚ επικρατώντας του Ολυμπιακού των χιλίων προβλημάτων με 66-62 στο ΟΑΚΑ, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος, βάζοντας δύσκολα στους ερυθρόλευκους που απομακρύνονται από το πλεονέκτημα έδρας, όντας δύο ήττες πίσω από τον Παναθηναϊκό.

Οι γηπεδούχοι είχαν σε καλή μέρα τον Μάνι Χάρις με 15 πόντους, την ώρα που ο Ολυμπιακός είχε εκτός του Παπαπέτρου και Αγραβάνη, είδε την κόπωση να τον γονατίζει και τους Πρίντεζη και Μιλουτίνοφ να τραυματίζονται κατά την διάρκεια του ματς. Όπως και να έχει, μιλάμε για μία ακόμα υπέρβαση της Ενωσης που μετά την πρόκριση στον τελικό, κερδίζει και τους Πειραιώτες, δείχνοντας με τον πιο εκκωφαντικό τρόπο ότι επέστρεψε για τα καλά στο ελληνικό μπάσκετ.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Καλή αρχή για την ΑΕΚ που βρήκε… μπόσικο τον Ολυμπιακό και έτρεξε ένα επιμέρους 9-2 με τον Λαρεντζάκη να είναι ο κύριος εκφραστής των επιθέσεών της. Οι «ερυθρόλευκοι» μείωσαν γρήγορα με τον Στρέλνιεκς σε 9-5, αλλά η ΑΕΚ εκμεταλλεύτηκε το άσχημο ξεκίνημα του συγκροτήματος του Σφαιρόπουλου και προηγήθηκε με 18-8 χάρη στον Μάνι Χάρις και τον Δημήτρη Μαυροειδή. Ο Πρίντεζης έφερε το παιχνίδι στο 18-10 με την πρώτη περίοδο να λήγει 22-12 για την ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα.

Ο Μάνι Χάρις έδωσε προβάδισμα 12 πόντων στην ΑΕΚ (24-12) για να γυρίσει τον διακόπτη ο Ολυμπιακός. Οι παίκτες του Σφαιρόπουλου αρχικά με τον Μάντζαρη (τρίποντο), στη συνέχεια με τον Ουίλτζερ (δίποντο) και μετά με τον Στρέλνιεκς (βολές) έτρεξαν ένα 7-0 για το 24-19. Ο Λετονός έκανε και το 25-21, μέχρι να πάρει φόρα Τζαμέλ ΜακΛίν. Ορμώμενος από την φοβερή του εμφάνιση με τη Ρεάλ, ο Αμερικανός σέντερ με γκολ φάουλ έγραψε το 28-26 και στη συνέχεια με δύο σερί ντράιβ ισοφάρισε το ματς (30-30).

Ο Σάκοτα με τρίποντο επανέφερε το προβάδισμα για την ΑΕΚ και σκόραρε και στο 36-34, με τον Κώστα Παπανικολάου να πετυχαίνει το 37-35 και ο Πρίντεζη να στέλνει το ματς στα ίσα με χουκ (37-37). Η ΑΕΚ πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με 39-37 έπειτα από ποστάρισμα του Βασίλη Καββαδά.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με άσχημες… εκπλήξεις για τον Ολυμπιακό, ο οποίος είχε τον Πρίντεζη στον πάγκο με σφίξιμο στη μέση ενώ στην πορεία είδε και τον Μιλουτίνοφ να χτυπάει στο γόνατο. Η ΑΕΚ είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, όμως δεν μπόρεσε να ξεφύγει στο σκορ. Ένα τρίποντο του Σπανούλη έκανε το 45-42 όμως ο Γκριν έγραψε το47-42 και ο Μάνι Χάρις τα ο 49-44.Η ΑΕΚ είχε το μομέντουμ με το μέρος της, ο Ρόμπερτς χρεώθηκε το τέταρτο του φάουλ και από τις βολές ο Μαυροειδής της έδωσε απόσταση 7 πόντων από τους φιλοξενούμενους (51-44). Ο Σφαιρόπουλος αναγκάστηκε να περάσει τον Παπανικολάου στο «4» ελλείψει κορμιών και ο Ελληνας φόργουορντ ήταν ο λόγος για το 51-48. Το δεκάλεπτο έληξε στο 51-50 με το παιχνίδι να είναι στα μέτρα της ΑΕΚ.

Ο Ολυμπιακός πάτησε καλύτερα στο παρκέ στο τέταρτο δεκάλεπτο. Με τον ΜακΛίν υπεύθυνο οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με έναν ποντο (53-54) και ο Τόμπσον έκανε το 53-56. Η ΑΕΚ επέμενε, ο αντίπαλός της έμοιαζε να ξεμένει από δυνάμεις όσο το παιχνίδι έφτανε στο τέλος και με ένα 6-0 σερί από τον Γκριν κυρίως, προηγήθηκε με 4 πόντους (59-56). Στο 61-56 της ΑΕΚ αντέδρασε με δύο τρίποντα ο Μάντζαρης και ο Σπανούλης για τους φιλοξενούμενους, όμως δεν υπήρχε άλλο καύσιμο τον Ολυμπιακό.

Η ΑΕΚ είχε μία πρώτης τάξεως ευκαιρία για να επικρατήσει μετά από 26 σερί ανεπιτυχή αποτελέσματα και τα κατάφερε. Με βολές του Τζέιμς και του Γκριν προηγήθηκε με 65-62 και με μια ακόμα του Χάρις επικράτησε των «ερυθρόλευκων», οι οποίοι περίπου δύο μέρες νωρίτερα είχαν κερδίσει τη Ρεάλ στο ΣΕΦ με 92-83.

Τα δεκάλεπτα: 22-12, 39-37, 51-50, 66-62